Yatırım yapmaya başla!

Yılbaşından Bu Yana Açılan İşyeri Sayısı Azalırken Kapananlar Arttı!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yılın ilk 11 ayında açılan işyeri sayısında geçen yıla kıyasla düşüş, kapananlarda ise artış olduğunu bildirdi.
Yılbaşından Bu Yana Açılan İşyeri Sayısı Azalırken Kapananlar Arttı!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2018’in Ocak ve Kasım ayları arasında kapanan ve açılan işyerleri hakkında bilgi verdi. Kasım sonu itibarıyla 1 milyon 740 bin 141 esnaf ve bunlara ait 1 milyon 882 bin 629 işyeri bulunduğunu söyleyen Palandöken, yılbaşından bu yana 210 bin 312 işyerinin açıldığını belirtti. Yılın 11 ayında en çok işyeri açılışının yapıldığı meslek kolunun ise bakkallık olduğu ifade edildi.

Yılın ilk 11 ayında, geçen yıl ile karşılaştırıldığında açılan işyeri sayısı azalırken, kapananlarda artış gözlendi.

Geçen yılın aynı döneminde 211 bin 75 işyeri açılırken, 2018’de bu rakam 763 adet düşüşle 210 bin 312’ye geriledi. Kapanan işyeri sayısı ise aynı dönemlerde, 87 bin 211’den 95 bin 25’e yükseldi. Söz konusu rakamlarda döviz kurlarındaki ani yükselişler sonucu artan maliyetlerin şirketleri zor duruma düşürmesinin etkisi büyük oldu.

Son dönemde yaşanan sıkıntılar nedeniyle yüzlerce şirket konkordato talebinde bulundu. Dün konkordato ilan edenlerin arasına, balık yetiştiriciliği yapan ve sektörünün ihracatında önemli bir paya sahip olan Agromey Grubu da katıldı.

Ülke geneli nüfusa göre en fazla işyeri açılan il Muğla oldu.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, yılın ilk 11 ayında en fazla işyeri açılışının olduğu şehrin Muğla olduğunu söyledi. Onu sırasıyla; Burdur, Çanakkale, Antalya ve Kırklareli izledi. Nüfusa göre en az işyeri açılışı İstanbul’da gerçekleşirken, onu Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır takip etti. Burdur ise işyeri kapanışının en fazla olduğu il olarak kaydedildi. En fazla kapanan işyerine sahip olduğu iller listesinin başında; Tunceli, Muğla, Mersin ve Eskişehir yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum