Dolar (%0.20) 13.5559
Euro (%0.32) 15.3656
Sterlin (%0.25) 18.4432
Ons (%0.04) 1814.60
Gram (%0.54) 793.74
Çeyrek (%0.54) 1297.76
THYAO (%0.37) 26,98
ASELS (%0.44) 22,90
PETKM (%3.66) 9,06
EUR/USD (%0.13) 1.13324
USD/JPY (%-0.29) 114.29
EUR/GBP (%0.05) 0.8331
Petrol (%0.90) 85.59
Gümüş (%0.77) 23.672
Bitcoin (%-1.01) 41648.57
Ethereum (%-2.98) 3092.85
Bist100 (%1.02) 1,999.97

Açığa Satış Yasakları, Yeni Bir Savaşa Zemin Hazırladı

Bazı ülkelerin açığa satış işlemlerine getirdiği yasakların yeni bir savaşı beraberinde getireceği yönünde endişeler bulunuyor.
Açığa Satış Yasakları, Yeni Bir Savaşa Zemin Hazırladı
19 Kasım 2019 | 17:11
Yorum

Bazı ülkelerde açığa satışları engellemeye yönelik yeni hamleler, serbest piyasa savunucuları ile kârlı olarak gördükleri yatırımcıları kontrol etmeyi amaçlayan yetkililer arasında yeni bir savaşa zemin hazırladı.

Türkiye’nin regülatörü SPK; ABD savcılarının Halkbank’ı İran yaptırım ihlalleri ile suçlanmasından sonra geçen ay yedi yerel bankasının açığa satışını yasakladı.

Güney Kore kısıtlamaları düşünüyorken, Avrupa makamları pazar manipülasyonu konusunda iddia edilen açığa satıcıları araştırıyor. Belirsizliği süren Brexit sürecinde Frankfurt, Roma ve Amsterdam’daki yetkililer, Avrupa ayrılığının tetiklediği fiyat dalgalanmalarına karşı koymak için şirketlerin kısa satışlarını geçici olarak engelleyebilir.

Bu tür yasaklar, New York Federal Merkez Bankası dahil bazı akademisyenler ve kurumlar tarafından sorgulandı. Ancak küresel ruh hali, hisselerini ödünç alıp derhal satan açığa satışçılara karşı giderek daha fazla dönüyor olabilir. İddia, hisseleri geri alıp iade etmeden önce fiyatı düşürecek ve farkı cebe sokacak olmasıdır.

Brexit ve ABD-Çin ticaret savaşı, piyasaları güçlendiren ve düzenleyiciler için yeni bir engel teşkil eden siyasi ve makroekonomik güçler arasındadır. Mesela Güney Koreli yetkililer, ticaret ihtilafını muhtemel kısa engeller için bir sebep olarak gösterdi.

Bu yasaklar, yetkililerin küresel finansal ve Avrupa borç krizleri sırasında pazaları düşürmek için harekete geçtiği 2008-2012’den bu yana önemli ölçüde azaldı.

AB finansal sistemini denetleyen Avrupa Sistematik Risk Kurulu’ndan bir 2018 çalışmasına göre; birincisi, yaklaşık 20 ülkede toplam 7000 hisse senedinde açığa satış yasaklarken, ikincisi 1700 civarında yasağı tetikledi.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasa Otoritesi (ESMA), “Açığa satışlar geçerli bir alıms atım stratejisi olsa da yanlış pazar söylentileri yaymakla birlikte kullanıldığında bu açıkça kötü niyetlidir,” diyerek, 2011 yılında açığa satış yasaklarının Avrupa’yı sardığını söyledi.

AB ajansı, ülkelerin yasak söylentileri yaymanın yararlarını kısıtlamak veya düzenleyici düzeyde bir oyun alanı elde etmek için yasaklar kurduklarını söyledi. Bununla birlikte yasak eleştirmenleri, serbest piyasaları baltaladıklarını düşünüyor. Aynı zamanda doğru varlık fiyatlandırmasını sınırlandırdıklarını ve işlem hacimlerini azalttıklarını da belirtiyorlar.

Eleştirmenler, tüm yatırımcılar için işlem maliyetlerini artırdığını da ifade ediyor. Londra’daki Cass Business School’da profesör olan Richard Payne, yasakların asıl etkisinin sadece alım satım maliyetlerini artırmak ve alım satım faaliyetlerini azaltmak olduğunu ileri sürdü.

Fiyatlar Üzerinde Küçük Etki

Fiyatlar Üzerinde Küçük Etki2008 yılı sonlarında açığa satış yasaklarının yürürlükte olduğu 14 gün boyunca 400’den fazla ABD mali hisse senedine ilişkin bir New York Fed incelemesi, amaçlanan etkiye sahip olmadığını gösterdi.

Söz konusu paylar, büyük ölçüde kısıtlamalara tabi olmayan finansal olmayan hisselere paralel olarak, bu dönemde ortalama yüzde 12’lik bir düşüş göstermiştir. Öte yandan bu rapora ilişkin alım satım maliyetlerinin, 2012 raporundaki ortalamalara göre 600 milyon dolardan fazla arttığı tahmin edilmektedir.

“Analizimiz, yasakların hisse senedi fiyatları üzerinde çok az etkisi olduğunu gösteriyor,” diyen ESMA, fiyat hareketlerinin spesifik nedenlerinin belirsiz olduğunu kabul etti. Aynı zamanda yasakların piyasa likiditesini düşürüp, ticaret maliyetlerini artırdığını da ifade etti.

2017 yılında ESMA tarafından yapılan açığa satış yasakları analizi, hisse fiyatları ya da likidite üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkisinin olmadığını tespit etti. Bununla birlikte AB ajansı müdahaleleri seçmeye kararlıdır.

Bu yıl, Almanya’nın iki ay süren açığa satış yasağını Wirecard’ın, Alman finansal piyasalarına yönelik tehdidi ele almak için uygun ve orantılı olarak tartışılan bir finansal usulsüzlük raporunu takip etmesi üzerine destekledi.

Sol eğilimli bir Alman milletvekili Fabio De Masi, Reuters’a verdiği demeçte, kısa vadeli yasakların haksız yere kar isteyen ve etkinlik paniklerine neden olabilecek olsa bile piyasa paniğini tetikleyebilecek olan tüccarlarla ilgilenmek için yasal politika araçları olabileceğini söyledi.

De Masi, genel olarak açığa satıcıların değerini sorguladı ve hedge fonlarının düzenlenmesi gerektiğini de söyleyerek, “Her finansal oyuncu veya yenilik, ekonomimiz için faydalı değil,” dedi.

Türkiye yasağı başlangıçta banka hisselerinin yükselmesine neden oldu. Ticaret hacimleri önümüzdeki günlerde yıl boyunca düşmeye devam ederken, o zamandan beri yasaklama öncesi seviyelere daha yakın seyretmeye başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar