Yatırım yapmaya başla!

Emlak Kralı Uyardı: Açgözlülük Dubai’nin Konut Piyasasına Felaket Getirecek

Gayrimenkul zengini Hussain Sajwani, açgözlülüğün Dubai konut piyasasında felakete yol açacağı konusunda uyardı.
Emlak Kralı Uyardı: Açgözlülük Dubai’nin Konut Piyasasına Felaket Getirecek

Gayrimenkul kralı Hussain Sajwani, inşaatın derhal durdurulması yönündeki çağrılarını tekrarlayarak fazlalığın devam etmesi durumunda kentin felaketle karşı karşıya kalacağını söyledi. Abu Dabi’deki bir konferansta konuşan Hussain Sajwani; “Hiçbir şey değişmedi, sahip olduğumuz ya da olacağımız arz fazlalığının pazar üzerinde bir etkisi olacak” dedi.

Sonuçta Dubai ekonomisinin çok önemli bir bileşeni olan emlak piyasası, acıyı hissediyor. Konut fazlalığı, 2014’ten beri fiyatları en az dörtte bir oranında düşürdü ve boş dairelerin fazlalığı, Dubai’nin parıltılı siluetinin parlak ışıkları arasında karanlıkta oturuyor.

Gayrimenkul zengini Sajwani, parmağını rakiplerine doğru çevirerek; “bu geliştiricilerin açgözlülüğü” dedi.

Emlak Kralı Rakiplerin Açgözlülüğünü Suçladı İnşaatçıların bir toparlanmaya başlamak için en az bir yıl boyunca yeni konut projelerini durdurması gerektiğini dile getiren Sajwani; “eğride, yavaşlamanız gereken bir zamana ulaştınız” dedi ve şöyle devam etti:

“Bugün durursak, iyi olacağız. Yılda en az 15.000-25.000 adet talep olduğunu düşünüyorum ama bundan daha fazlasını yaparsak, o zaman bir sorunumuz olur.” Zayıf bir piyasanın etkisini hisseden Sajwani’nin 2002’de başlattığı firması Damac Properties, Orta Doğu’daki en büyük geliştirme şirketlerinden bir tanesi.

Ancak işletme, 2019 yılının ilk dokuz ayında net karda yüzde 88 düşüş kaydetti ve düşük karlılık ile zayıf piyasa gerekçeleriyle yatırımcılara temettü ödemeyi durduracağını açıkladı.

Hussain Sajwani İlk Dokuz Ayda Net Kar Düştü Yine de Sajwani, Damac’ın çok güçlü bir konumda olduğu konusunda ısrar etti. “Şirkette 5 milyar dirhemden fazla paramız var, geçen Nisan ayında tahviller halinde 1 milyar dirhemden fazla borç ödedik. Tahvillerimizi 2022 ve 2023’teki vade tarihinden iki yıl önce 18 ay önce ödeyebiliriz.” dedi.

BAE Bankalar Federasyonu’na göre emirlikteki borç verenler geçen yıl Dubai’nin emlak sektörüne 66 milyar dolar değerinde kredi verdi. Sajwani, bunun yerli bankaları etkileyeceğini düşünmediğini belirterek şöyle konuştu: “Güçlü bir merkez bankamız ve güçlü bir para birimimiz var. Yeterli hüküm sakladılar. Borç verme stratejilerinin çok tutucu olduğunu düşünüyorum.”

Ancak emlak piyasası içindeki konular yalnızca arz ile sınırlı değildi. Dubai’nin ekonomisi geçen yıl yüzde 1.94’le 2009’dan bu yana en yavaş hızında büyüdü. Buna rağmen Sajwani, Dubai için hala parlak bir gelecek gördüğünü şu sözlerle anlattı: “Burada Orta Doğu’daki en istikrarlı ve en güçlü ekonomilerden birinden bahsediyorsun. Ülkenin temelleri konusunda endişelenecek bir şey yok. Expo’nun gelmesiyle birlikte, Dubai ve BAE’nin müthiş fayda sağlayacağını düşünüyorum.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum