Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’nin Rusya’ya Yönelik Yaptırımları Bugün Başlıyor

AB, Rusya’ya yönelik yaptırımların ilk paketini bugünden itibaren yürürlüğe koyacak. Kriz artarsa daha büyükleri açıklanacak. Detaylar şöyle...
AB’nin Rusya’ya Yönelik Yaptırımları Bugün Başlıyor
Yorum

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün Rusya’ya yönelik yaptırımları açıklamıştı. AB, Rusya’nın Avrupa piyasasından finans elde etmesini engellemeye çalışacağını bildirirken, bazı bankalara, Devlet Duması üyelerine ve askeri sektördeki sorumlulara yaptırım kararı aldı.

Reuters’a konuşan bir AB yetkilisi, Rusya’ya yönelik ilk, sınırlı yaptırımlarının Çarşamba günü yürürlüğe gireceğini söyledi. Şu an için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulamayan AB, bankaları hedef alan kararlar aldı.

Bunun yanında, Putin’in bağımsızlığını tanıdığı Doğu Ukrayna’nın Donbass bölgesindeki iki yerin de AB ile Ukrayna arasındaki serbest ticaret anlaşmasından çıkarılacağı söylendi.

Yaptırımlar yürürlüğe girmeden önce Rusya’ya TSİ 17.00’ye kadar süre verildiği aktarıldı. Diğer bir deyişle bu saatten sonra yaptırımlar resmen başlamış olacak.

Açıklamada yeni yaptırımların Salı günü dışişleri bakanlığından, bu sabah büyükelçiler tarafından onaylandığı bildirildi. Rusya’nın krizi daha da tırmandıracak hamleler alması halinde ise daha büyük yaptırımların uygulanacağı söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu