Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Dönem Başkanlığı Çekya’da! Program Açıklandı

Çekya, Avrupa Birliği dönem başkanlığını Fransa’dan bugün itibari ile devraldı. Başkanlığı boyunca uygulayacağı politikaları açıkladı.
AB’nin Dönem Başkanlığı Çekya’da! Program Açıklandı
HABER GİRİŞ

Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin ikinci altı aylık dönem başkanlığını bugünden itibaren devraldı.

Çekya, 1 Temmuz – 31 Aralık 2022 dönemine ilişkin altı aylık programını yayımladı. Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı’nın beş önceliğini açıkladı.

Ukrayna’nın Yeniden İnşasını Destekleyecek!

En fazla Ukraynalı mülteciye ev sahipliği yapan Çekya, yerinden edilmiş Ukraynalılar için planlarını açıkladı.

Yaptırımların güçlendirilmesi ile AB tarafından sunulan tüm araç ve programları kullanarak Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunma çabalarını destekleyeceğini söyledi.

Avrupa Ekonomisinin Stratejik Dayanıklılığı Artırılacak

Covid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığın enflasyon şokuna yol açtığına değinen Çekya, piyasa belirsizliğinin artığını ve küresel tedarik zincirlerinin azaldığını söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

Bilim ve araştırmalarla Avrupa firmalarının rekabet gücünün arttırılarak, iş ortamının iyileştirilmesi gerektiğini savundu. Özellikle hizmetlerde ve dijital ekonomide iç pazarın derinleştirilmesi gerektiğinden bahsetti.

Gıda, ilaç, yarı iletken ve tedarik zincirlerinde kırılganlıkların araştırılması, aynı zamanda bu alanlarda dayanıklılığın artırılmasının öneme dikkat çekildi.

Enerji Tasarrufu için Çözümler Üretilecek

Yapılan açıklamada; Avrupa’da şuan yaşanan enerji sıkıntısı için çözümler üretileceği bildirildi.

Yüksek enerji fiyatlarının sosyal ve ekonomik olumsuz etkisinin azaltılacağı ifade edildi. Enflasyonist baskılar ve artan fiyatlar karşısında hanelere enerji tasarrufu için çözümler sunulacağı konuşuldu.

Avrupa Savunma Yeteneklerini ve Siber Güvenlik Güçlendirilecek

Çek Başkanlığı, NATO ile ortaklaşa hareket ederek, artan küresel istikrarsızlığı göz önünde tutup güvenlik ve savunma yeteneklerini güçlendirmeye odaklanacağını bildirdi.

Demokratik Kurumların Dayanıklılığı için İyileştirmeler Yapılacak

Uluslararası bağlamda, yaptırım mekanizmaları ve ilgili araçları kullanarak Avrupa İnsan Hakları ve Demokrasi Eylem Planı’nın uygulanacağı söylendi.
AB’nin yapay zeka gibi yeni teknolojilerle ilgili bir dizi alanda ‘ilk hamle’ olmanın avantajını kullanma fırsatına sahip olduğu açıklamalar arasında yer aldı.

Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala, bugünkü paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Başkanlığımızın başlangıcında, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’i ağırladım. Avrupa Konseyi’nin Ekim ayında Prag’da olağanüstü bir toplantısının yapılması konusunda anlaştık ve Charles’ın başkanlığımıza desteğini ve bize yardım etme isteğini ifade etmesinden memnunum.”

Son olarak yapılan resmi duyuruda; Çek Cumhuriyeti’nde 320’den fazla siyasi etkinlik gerçekleşeceği söylendi. Brüksel ve Lüksemburg’da 50’den fazla bakanlar toplantısı yapılacağı bildirildi.

Çek Cumhuriyeti’ndeki en önemli olaylar arasında Prag Kongre Merkezi’nde on dört bakanlar konseyi ve Ekim ayında Prag Kalesi’ndeki zirvenin yer aldığı açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın