Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

ABN Amro Hisseleri Kara Para Aklama Soruşturmasıyla Düştü

Hollanda’nın en büyük bankalarından biri olan ABN Amro’nun hisseleri, kara para aklama iddialarıyla düştü. Ayrıntılar aşağıda;

Hollandalı savcıların, kredi verenin yıllardır şüpheli işlemleri bildirmediğini veya sorgulamadığını söyleyerek ülkenin en büyük bankaları arasındaki ABN Amro’da kara para aklama yapıldığı iddialarını araştırdıkları öğrenildi.

ABN Amro hisseleri, banka soruşturmanın etkisine dair herhangi bir işaret göstermezken Amsterdam‘daki açılış öncesi işlemlerde yaklaşık %10 değer kaybetti.

ABN Amro’ya karşı hamle, Avrupa’daki savcıların banka hesapları arasındaki yasadışı işlemlerin gevşek izlenmesini engellemeye yönelik daha geniş baskılarının parçası olarak geldi.

ABN Amro Kara Para Aklama Soruşturması Başlatıldı Ayrıca inceleme haberi, Danske Bank’taki kara para aklama skandalı nedeniyle Alman makamlarının Deutsche Bank’ın genel merkezine baskınından bir gün sonra açıklandı. Geçen yıl 200 milyar euroluk kara para aklama iddialarıyla gündeme gelen Danske Bank skandalı, daha sonra olayın içine çekilen Deutsche Bank’ın hisselerini düşürmüştü. Alman bankacılık devinin hisseleri rekor düşük seviyeye gerilerken firmanın sözcüsü, “bizim rolümüz Danske Bank için ödemeleri işlemekti, şüpheli aktiviteyi belirledikten sonra 2015 yılında ilişkimizi sonlandırdık” demişti.

Hollandalı savcılar, Abn Amro’nun şüpheli işlemleri çok geç bildirdiğini ya da hiç bildirmediğini belirterek bankanın müşteri davranışını doğru bir şekilde soruşturmada başarısız olduğunu ve şüpheli müşterilerle ilişkilerini zamanında kesmediğini savundu.

ABN Amro Kara Para Aklama SoruşturmasıAncak savcılar iddialarının ne zaman gerçekleştiği konusunda detay vermedi. Savcılar, soruşturmanın Hollanda Merkez Bankası tarafından sağlanan bilgilere dayandığını belirterek kurumun bu yılın başlarında ABN’ye tüm Hollandalı perakende müşterilerini olası kara para aklama veya diğer cezai faaliyetler için incelemesini emrettiğini kaydetti. ABN sözcüsü Jeroen van Maarschalkerweerd da kurumun soruşturmadan Çarşamba günü haberdar edildiğini ancak soruşturmanın ölçeği hakkında bilgi verilmediğini aktardı.

“Biz de geçtiğimiz birkaç yıl boyunca iyileşmek zorunda olduğumuzu hissettiğimizi açıkça belirttik. Bu bizim için en önemli önceliktir, her zaman işleri daha iyi yapmamız gerektiğini biliyorduk ancak bunun gibi bir soruşturmanın olabileceğinde de her zaman net olduk” dedi. Maliye Bakanı Wopke Hoekstra da ABN Amro’nun savcılar tarafından soruşturma altında olmasının son derece endişe verici olduğunu belirterek hükümetin kara para aklama ile mücadele etmeye kararlı olduğunu vurguladı.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle