Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Yeni Konut Satışları Haziran’da Pandemi Sonrası Dipte

ABD Nüfus Sayım Bürosu, Haziran ayına yönelik konut satış istatistiklerini açıkladı. Rakam beklentileri karşılamadı…
ABD’nin Yeni Konut Satışları Haziran’da Pandemi Sonrası Dipte
HABER GİRİŞ

ABD’nin beklenen verilerinden yeni konut satışları açıklandı. Satışlar, piyasa beklentilerini karşılayamadı. Haziran ayı için beklenti, konut satışlarının 660 bin adet olması yönündeydi. Ancak 2022 yılının Haziran ayında yeni konut satışları, yüzde 8,1 düşüşle 590 bin oldu.

Önceki ayın verisi de 642 bine aşağı yönlü revize edildi. Satılan yeni ev sayısı, koronavirüs pandemisinin vurduğu Nisan 2020’deki diplerden bu yana en düşük seviyeyi işaretledi.

ABD Yeni Konut Satışları
KAYNAK: U.S. Census Bureau

Karamsar veriler arasında satışların, Ağustos 2020’de 1,04 milyonluk zirveye ulaşmasından bu yana azalması da yer aldı.

Satılan yeni evlerin medyan satış fiyatı 402 bin 400 dolara geriledi. Yine de yıllık bazda yüzde 7,4’lük artış kaydetti ve bir yıl önceki 374 bin 700 doların çok üzerinde gerçekleşti.

Konut satışları, Ortabatı’da yüzde 42,3 artarken, Batı’da yüzde 36,7, Kuzeydoğu’da yüzde 5,3, Güney’de ise yüzde 2 düştü.

GCM Yatırım Banner

Verilere göre Mayıs ayında aylık konut stok miktarı 8,4 oranında idi. Haziran ayında ise bu oran 9,3’e çıkarak toplamda 457 bin satılık yeni konut oldu.

Amherst Pierpont Baş Ekonomisti Stephen Stanley bir notta, bunun 2010’dan bu yana en yüksek rakam olduğunu söyledi.

Pantheon Macroeconomics’ten Ian Shepherdson da yayımladığı notta, önümüzdeki aylarda yeni ev satışlarında daha fazla düşüş beklediklerini aktardı. Sonbaharın sonunda satışların yaklaşık 400 ila 450 bin civarına düşeceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın