Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin Sigorta Kurumu, FTX’e ‘Yanıltıcı Bilgi’ Uyarısında Bulundu

FDIC, beş kripto şirketine mevduat sigortası hakkında yanlış iddialarda bulunmayı bırakmalarını talep eden mektuplar gönderdi. Detaylar geliyor...
ABD’nin Sigorta Kurumu, FTX’e ‘Yanıltıcı Bilgi’ Uyarısında Bulundu
Yorum

Sam Bankman-Fried’in CEO’su olduğu ABD’li kripto para borsası FTX, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) şirkete tüketicileri fonlarının sigorta durumu hakkında yanıltıcı olmayı bırakmasını söyleyen bir uyarı aldı.

FDIC, FTX US dahil beş kripto şirketine daha mektup gönderdi. ABD bankalarında tutulan mevduatların aksine, aracı kurumlarda saklanan kripto paralara hükümet tarafından koruma sağlanmıyor.

Kuruma göre söz konusu şirketler, web siteleri ve sosyal medya hesapları aracılığı ile kripto ile ilgili belirli ürünlerin FDIC sigortalı olduğunu belirten yanlış beyanlarda bulundu.

FDIC, FTX US’ye ek olarak Cryptonews.com, Cryptosec.info, SmartAsset.com ve FDICCrypto.com’u da bilgilendirdi. Bu şirketlerin yanlış veya yanıltıcı ifadeleri ele almak için derhal düzeltici önlem almaları gerektiği kaydedildi.

FTX’e Yanlış Beyan Uyarısı

Ajans, sigortasız bir ürünün FDIC tarafından sigortalı olduğunu bilerek yanlış beyan etmenin veya ima etmenin Federal Mevduat Sigortası Yasası tarafından yasaklandığını söyledi.

FTX’e gönderilen mektupta, borsanın ABD kolunun başkanı Brett Harrison’ın, işverenlerden gelen doğrudan mevduatların kullanıcı adına FDIC sigortalı hesaplarda saklandığını belirten bir tweet yayınladığı belirtildi.

Harrison bu gönderiyi sildiğini ve FTX’te depolanan kripto varlıklarının FDIC tarafından sigortalı olduğunu belirtmek istemediğini, bunun yerine işverenlerin USD mevduatlarının sigortalı bankalarda tutulduğunu belirtmek ifade etti.

Kimseyi yanlış yönlendirmek istemediklerini ve FTX US’nin kendisinin veya kripto/fiat olmayan varlıkların FDIC sigortasından yararlanmasını önermediklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%