Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Rusya Hamlesi: Piyasa Ekonomisi Statüsü İptal Edildi

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ABD, Rusya'ya artık bir piyasa ekonomisi ülkesi olarak muamele etmeyecek. Detaylar haberde;
ABD’nin Rusya Hamlesi: Piyasa Ekonomisi Statüsü İptal Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya’ya artık bir piyasa ekonomisi ülkesi olarak muamele etmeyeceğini duyurdu. Bu doğrultuda Rus malları üzerindeki anti-damping vergilerinin hesaplanmasını sınırlayan yirmi yıl önce verilen statüyü iptal etti.

Bakanlık, yaptığı analizde, hükümetin Rus ekonomisine “kapsamlı” müdahalesinin, fiyatların ve maliyetlerin çarpıtılmasına yol açtığını belirtti.

Bu durumun Rus şirketlerinin ABD’ye yapılan ithalatı adil bir şekilde fiyatlayıp fiyatlandırmadığını tam olarak yansıtmadığını söyledi.

ABD’den Rusya’ya Statü İptali

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu karar, ABD’ye, Rus hükümetinin ekonomilerine artan müdahalesinin neden olduğu piyasa çarpıklıklarını gidermek için ABD anti-damping yasasının tüm gücünü uygulama yeteneği veriyor.”

GCM Yatırım Banner

Yakın Zaman Önce İlk Kez Tartışmaya Açılmıştı

Bakanlık, kimi ABD’li şirketlerin Rusya’nın ülkeye amonyum nitrat tedariğinde anti-damping düzenlemelerine uymadığına dair artan şikayetlerinin akabinde geçen Temmuz ayı içinde Rus ekonomisinin piyasa kriterlerini karşılayıp karşılamadığına yönelik soruşturma başlatmıştı.

Böylelikle 20 yıla yakın bir süre sonra ilk kez Rusya’nın bu statüsü tartışmaya açılmıştı.

Washington, Rusya’ya 2002 yılında piyasa ekonomisi statüsü verdi. Bu, Rusya’nın 2012’de Dünya Ticaret Örgütü’ne (WTO) kabulü için önemli bir adımdı.

Geçen yıl, Rusya’daki Amerikan Ticaret Odası, Moskova’nın, ABD’nin Rusya’yı DTÖ’deki piyasa ekonomisi statüsünden çıkarma kararına itiraz edebileceğini söyledi.

Ancak, Moskova’nın Batı ile ilişkileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana önemli ölçüde kötüleşti.

ABD, diğer Batılı ülkelerle birlikte, Moskova’nın Şubat ayında “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna’ya asker göndermesinin ardından Rusya’yı ekonomik olarak zor duruma düşürmeyi amaçlayan geniş yaptırımlar uyguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın