Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Gündemi Borç Limiti Krizi! Önlemler Arka Arkaya Geliyor

ABD’de borç limitine yönelik gündem ve kriz devam ediyor. Bakan Yellen, yazdığı mektupta önlemler hakkında bilgi verdi ve çağrıda bulundu. İşte detaylar;
ABD’nin Gündemi Borç Limiti Krizi! Önlemler Arka Arkaya Geliyor
HABER GİRİŞ

Son günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nin gündeminde borç limiti krizi yer alıyor. Yetkililerin ele aldığı konu ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limitini kapsayan yeni bir mektubu ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye göndererek çağrı yaptı.

Yazının Hazine Bakanlığının borç limitine yönelik yaptığı işlemlerden McCarth’yi bilgilendirmek için kaleme alındığı aktarıldı. Yellen, borç limiti nedeniyle geçtiğimiz gün itibarıyla Federal Çalışan Emeklilik Sisteminin bir bölümü olan Tasarruf Fonu’nun Devlet Menkul Kıymet Yatırım Fonu’na tam olarak yatırım yapılamadığını belirtti.

Yellen, bu fona ilişkin yatırımları içeren tüzüğün, Hazine Bakanına yasal borç limitini aşmamak için fona yatırımı askıya alma yetkisini verdiğini bildirerek seleflerinin de bu gibi koşullarda aynı faaliyeti gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Yasa kapsamında borç limitinin yükseltilmesi veya askıya alınması durumunda fonun tamamlanacağına dikkat çeken Yellen, federal emekliler ve çalışanların bu eylemden zarar görmeyeceğini ifade etti.

Hazine Bakanı, daha önceki yazılarda olduğu gibi derhal harekete geçme çağrısı yaptı. 19 Ocak’ta gönderilen mektupta “olağanüstü” tedbirleri uygulamaya başladıklarını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Bu çerçevede Kamu Hizmeti Emekli ve Engelliler Fonu ile Posta Hizmeti Emekli Sağlık Yardımları Fonu’na ilişkin yeni yatırımlar, 5 Haziran’a kadar askıya alınmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın