Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Eylül’deki Ticaret Açığı Son 3 Ayın En Yükseğinde

ABD Ticaret Bakanlığı bugün ülkedeki mal ve hizmet açığını açıkladı. İthalatın artması ve ihracatın düşmesi ile ülkenin ticaret açığı arttı. İşte detaylar;
ABD’nin Eylül’deki Ticaret Açığı Son 3 Ayın En Yükseğinde
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan aylık uluslararası ticaret açığı Eylül 2022’de arttı. Ticaret açığı Ağustos’ta aşağı yönlü revize edilen 65,7 milyar dolardan Eylül’de 73,3 milyar dolara çıktı. Piyasa tahminleri açığın 72,2 milyar dolar olması yönündeydi.

Böylelikle Eylül ayında üç ayın en yüksek seviyesini gören ABD’nin ticaret açığının, ithalatın artması ve ihracatın düşmesi ile bağlantılı olarak arttığı savunuldu.

Ülkenin mal açığı ise Eylül’de 6,6 milyar dolardan 92,7 milyar dolara çıktı. ABD’nin hizmet fazlası Eylül’de 1 milyar dolar azalarak 19,5 milyar dolara geriledi.

ABD'nin Ticaret Açığı Eylül Ayı
Kaynak: ABD Ticaret Bakanlığı

Mal ve hizmet ithalatına bakıldığında yüzde 1,5 artarak 331,3 milyar dolar seviyesini gördü. Söz konusu seviyeye toplam ithalat, yarı iletkenler, sivil uçaklar, telekomünikasyon ekipmanı, cep telefonları, ilaç müstahzarları, seyahat ve ulaşım hizmetlerinin satın alınması ile ulaşıldı.

Buna karşılık akaryakıt, ham petrol ve diğer petrol ürünlerindeki ithalatta düşüş kaydedildi. Ham petrol, parasal olmayan altın ve soya fasulyesi satışlarının düşmesi ile ihracatta ise yüzde 1,1 düşüşle 258 milyar dolara geriledi.

GCM Yatırım Banner

Telekomünikasyon ekipmanı, yarı iletkenler, seyahat ve finans dahil hizmetler için sevkiyatlarınsa arttığı görüldü.

ABD’nin son zamanlarda ticaret yaptırımları uyguladığı Çin ile olan ticaret açığı Eylül ayında 1,4 milyar dolar azalarak 32,1 milyar dolara geriledi.

ABD’deki toplam ticaretin yüzde 16’sını oluşturan Çin, ülkenin en büyük ticaret ortağı. Eylül ayında bahsi geçen toplam rakamın ihracattaki kısmı 12,2 milyar dolar, ithalattaki kısmı ise 44,3 milyar dolar olarak kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın