Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Enflasyon Göstergesi Çekirdek PCE Ağustos’ta Yükseldi

Federal Rezerv’in baz aldığı önemli göstergelerden çekirdek kişisel tüketim giderleri, Ağustos’ta artış kaydetti.
ABD’nin Enflasyon Göstergesi Çekirdek PCE Ağustos’ta Yükseldi
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksi Ağustos ayı verilerini açıkladı. Ticaret Bakanlığı’nın raporu FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak kabul edilen kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin Ağustos ayında yüzde 0,5’lik artış tahminlerine karşın yüzde 0,4 arttığını gösterdi.

Değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda çekirdek PCE fiyat endeksi, yüzde 0,2’lik artış tahminlerine kıyasla Ağustos ayında yüzde 0,1 arttı. Bu, özel ücret ve maaşlardaki artışlardan kaynaklandı ancak aynı zamanda yüksek faiz gelirini de yansıtıyor.

Yıllık bazda Ağustos ayında PCE fiyat endeksi yüzde 3,5 artarken, mal fiyatları yüzde 0,7, hizmet fiyatları ise yüzde 4,9 arttı. Gıda fiyatları yüzde 3,1 artarken, enerji fiyatları yüzde 3,6 azaldı. Gıda ve enerji hariç PCE fiyat endeksi bir yıl öncesine göre yüzde 3,9 arttı.

Kişisel faiz ödemeleri ve kişisel cari transfer ödemelerinin toplamı Ağustos ayında 86,0 milyar dolar arttı. Ağustos ayında kişisel tasarruf 794,1 milyar dolardı ve kişisel tasarruf oranı yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. Mal fiyatları yüzde 0,8, hizmet fiyatları ise yüzde 0,2 arttı. Gıda fiyatları yüzde 0,2, enerji fiyatları ise yüzde 6,1 arttı.

ABD’de Ağustos ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 3,7 olarak gerçekleşti. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,6 oranında oldu. Federal Rezerv’in tercih ettiği enflasyon göstergesi yılın başındaki yüksek seviyelerinden düşmüş olsa da yüksek ve yüzde 2 hedefinin üzerinde kalıyor.

GCM Yatırım Banner

FED enflasyonu hedefe indirmek için Mart 2022’den bu yana faizleri artırdı ve oranları yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.