Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin 1,1 Milyar Dolarlık Silah Satışına Çin’den Uyarı Geldi

ABD’nin Tayvan’a 1,1 milyar dolar değerinde silah ve savunma sistemi satmasına Çin tepki gösterdi. Habere dair detaylar aşağıda;
ABD’nin 1,1 Milyar Dolarlık Silah Satışına Çin’den Uyarı Geldi
HABER GİRİŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı Tayvan’a 1,1 milyar dolarlık potansiyel askeri teçhizat satışını onayladı. Satış kapsamında 60 gemisavar füzesi ve 100 havadan havaya füzenin de dahil olduğu eklendi. Ayrıca Tayvan’ın gözetim radar programına da desteği içeriyor.

Tayvan’ın Gözlem Radar Programı için 665,4 milyon dolar değerinde lojistik destek, 85,6 milyon dolarlık Sidewinder füzelerine ve tahmini 355 milyon dolarlık Harpoon gemisavar füzelerine onay verildi.

Washington’daki Çin Büyükelçiliği Sözcüsü Liu Pengyu yaptığı açıklamada, olası silah satışının Çin-ABD ilişkilerini ve Tayvan Boğazı’nın barış ve istikrarını tehlikeye attığını söyleyerek uyardı. Çin’in gelişmeler ışığında meşru ve gerekli karşı önlemleri alacağını bildirdi.

Başkan Joe Biden’ın yönetimi paketin bir süredir değerlendirildiğini söyleyerek, Tayvan ve ABD’li milletvekillerinin istişare içinde sonuca bağlandığını kaydetti.

ABD’nin Desteği Tayvan’ın İhtiyaçlarını Karşılayacak

Çin’in ülkenin çevresinde artırdığı askeri hava ve deniz varlığının, Tayvan üzerinde baskı oluşturduğuna işaret edildi. Tayvan Boğazı’ndaki statükoyu değiştirmek ve kendi varlığını sürdürmek için ihtiyaçların sağlandığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Bu önerilen satışlar, Tayvan’ın silahlı kuvvetlerini modernize etme ve güvenilir bir savunma kabiliyetini sürdürme çabalarını desteklemek için rutin vakalardır.” dedi.

Silah satışı için teşekkürlerini dile getiren Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in son kışkırtıcı faaliyetinin ciddi bir tehdit oluşturduğunu iletti. Silah satışının Çin’in askeri baskıyla yüzleşmesine yardımcı olacağını ekledi.

Tayvan Savunma Bakanlığı, satışın ülkenin genel savunma yeteneklerini güçlendirmesine yardımcı olacağını belirterek, Tayvan Boğazı ile Hint-Pasifik bölgesinde güvenlik ve barışı sürdürmeye fırsat yaratacağına işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.