Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’lilerin 2021’de Kripto Paralara İlgisi Düşük Oldu

Federal Rezerv tarafından paylaşılan bir anket, ABD'de insanların kripto paralara ilgisinin geçen yıl beklentilerin altında kaldığını gösteriyor. Anketten detaylar haberde...
ABD’lilerin 2021’de Kripto Paralara İlgisi Düşük Oldu
HABER GİRİŞ

Kripto paraların kullanım oranı her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor. Yapılan son araştırma ise ilginin geçen yıl ABD’de azaldığını ortaya koydu. ABD’li tüketicilerin ekonomik sağlığını ölçen bir Federal Rezerv araştırmasına göre, yetişkinlerin yüzde 12’si 2021’de kripto para birimi sahibiydi.

FED tarafından düzenlenen ve 11 bin kişinin katıldığı yıllık ankette kripto sahipliği ve benimsenmesiyle ilgili sorular yer aldı. Bu, ABD merkez bankasının gelişen kripto ekonomisini anlamaya yönelik artan ilgisinin son işareti olarak görünüyor.

Toplanan veriler, ülkedeki tüketicilerin bir para birimi olarak kriptoya çok az ilgi gösterdiğini ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 3’ü genel olarak büyük yatırımcılar olduğunu ve işlem yapmadıklarını bildirdi. Katılımcıların yüzde 11’i ise kripto parayı yatırım aracı olarak elinde tutuyordu.

Raporda bu kullanıcıların orantısız olarak yüksek gelirli olduğuna dikkat çekildi. Yatırımcıların yüzde 46’sı 100.000 dolar ve üzeri kazanç elde ederken, hepsinin banka hesabı vardı. Ödemeler veya transferler için kripto kullananların yüzde 13’ünün ise banka hesabı bulunmuyor.

2021 Bitcoin için Yeni Zirvelere Tanık Oldu

2021 yılı içerisinde Bitcoin iki kez tarihi zirve kaydetti. Nisan ayında 64.000 dolara çıkan kripto para birimi, Kasım’da ise 69.000 dolara çıkarak bu zirvesini tazeledi. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 3 trilyon dolara kadar çıkmıştı.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon ve faiz artırımları ile beraber kriptolar düşüşe geçti. Bitcoin yazım itibarıyla 30.000 dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1.27 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın