Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Yetkiliden Türkiye’ye F-16 Savaş Uçakları Mesajı

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander, Türkiye'nin F-16 modernizasyon planları hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
ABD’li Yetkiliden Türkiye’ye F-16 Savaş Uçakları Mesajı
Yorum

Madrid’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi devam ederken, ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander’dan Türkiye’yi yakından ilgilendiren açıklamalar geldi.

Wallander telekonferans yoluyla düzenlenen basın brifinginde bir gazetecinin, ABD’nin Türkiye’ye olası F-16 satışına nasıl baktığı sorusuna da yanıt verdi.

“Türkiye’ye F-16 Konusunda Tam Destek Veriyoruz”

Wallander, Pentagon olarak Türkiye’nin F-16 savaş uçakları filosunu modernleştirme hamlesine tam destek verdiklerini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin F-16 filosu için modernizasyon planlarını kesinlikle destekliyor” diyen Wallander, Türkiye’nin “çok değerli, oldukça yetenekli ve stratejik bir NATO müttefiki” olduğunun altını çizdi.

Ankara’nın savunma alanında sahip olduğu güçlü kabiliyetlerin NATO’nun güçlü savunma kapasitelerine önemli derecede katkıda bulunduğunu belirten Wallander sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’nin F-16 filosu için modernizasyon planları hakkında konular gündemde. Durum, sözleşme süreçlerimiz üzerinden etraflıca ele alınıyor. Ancak ABD, Türkiye’nin savaş uçakları filosunu modernleştirmesini destekliyor çünkü bu, NATO’nun ve dolayısıyla ABD’nin güvenliğine bir katkı.

Erdoğan ve Biden Görüşmesinde Ele Alınması Bekleniyor

Türkiye’ye F-16 satışı konusunun bugün NATO zirvesi sırasında Başkan Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak görüşmenin önemli gündem maddelerinden biri olması bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden, görüşme öncesinde Türkiye’ye Finlandiya ve İsveç konusunda gösterilen duruştan dolayı teşekkürlerini iletmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu