Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Yatırımcılar Kriptodaki Oynaklığa Rağmen Alım Yapıyor

Kripto para piyasasındaki yüksek oynaklık, ABD’li yatırımcıları vazgeçirmişe benzemiyor.
ABD’li Yatırımcılar Kriptodaki Oynaklığa Rağmen Alım Yapıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçen yılın son çeyreğinden bu yana büyük kayıplar yaşadı. Bu kayıpların başlıca sebepleri arasında, dünya genelinde artan enflasyon, merkez bankalarının faiz artırımları ve jeopolitik gerilimler yer alıyor.

Yapılan son araştırma, piyasadaki artan oynaklığa rağmen, yatırımcıların alım yapmaktan vazgeçmediğini gösteriyor. ABD’li yatırımcıların yüzde 40’u mevcut şartlarda kripto para almayı sürdürüyor.

Ankete göre yatırımcılar, gelişmekte olan finansal durum daha belirsiz hale geldikçe yatırım yapmak ve servetlerini korumak için yeni yollar ararken daha da fazla kripto satın alıyor.

Anket katılımcılarının yüzde 41’i piyasa belirsizliğinin etkisi altında hisse senetlerine daha fazla yatırım yaptıklarını söylerken, yaklaşık üçte biri hem borsada işlem gören fonlara (ETF) hem de endeks fonlarına daha fazla yatırım yaptığını söyledi.

Yatırımcıların yüzde 34’ü alışkanlıklarında bir değişiklik olmadığını belirtirken, dörtte birinden fazlası ise daha az yatırım yaptığını iletti.

GCM Yatırım Banner

Kripto Genç Kuşakta Daha Popüler

Kuşak farklılıkları açısından, belirsizlik zamanlarında kripto yatırımları genç kalabalık arasında daha popüler. Y ve Z kuşağı yatırımcılarının yarısına yakını, X kuşağı veya daha yaşlı yatırımcıların üçte biri kriptoyu tercih ettiklerini söyledi.

Çevrimiçi ortamda yapılan anket 18 yaş üstü 1.200 ABD’liyi kapsıyor. Kripto para piyasası geçen yılın Kasım ayında 3 trilyon dolar değerlemeye ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Geçen zaman içerisinde kayıp yüzde 60’ı aştı. Piyasanın toplam değeri yazım itibarıyla 1 trilyon doların hafif üzerinde bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın