Paylaşım

ABD’li Şirketler Ticaret Savaşına Rağmen Çin’den Ayrılmak için Acele Etmiyorlar


 

Süregelen ticaret savaşına rağmen ABD’li şirketlerin Çin’den ayrılmak için acele etmedikleri öğrenildi. Detaylar aşağıda;

Analistler, devam eden ticaret savaşına rağmen ABD’li şirketlerin Çin’i terk etme konusunda acele etmediklerini söyledi. Örneğin; S&P Global Market Intelligence’ın bir parçası olan tedarik zinciri veri şirketi Panjiva’dan araştırma analisti Chris Rogers; “birçok şirket değişiklik yapmaktan bahsediyor ancak aktif olarak değişiklik yapmıyor” sözleriyle görüş bildirdi.

Ayrıca APEC’in anlaşmazlıkla çözülmesi üzerine tüm gözlerin 30 Kasım ve 1 Kasım’da Buenos Aires’te yapılacak G-20 Zirvesi’ne çevrildiğini hatırlatarak; “kimse Donald Trump ile Xi Jinping arasında neler yaşanacağını görene kadar hiçbir değişiklik yapmayacak” dedi. Ve verdiği demeçte henüz Çin’den ayrılan önemli bir ABD şirketi görmediğini vurguladı.

Bu noktada birçok uzmanın, G-20 Zirvesi’nden çıkacak sonucun ticaret gerilimlerini ortadan kaldırmasını beklediği hatırlatıldı.

G-20 Zirvesi Merakla Bekleniyor Zira iki ülkenin uyguladığı ek tarifeler, bir tek ABD ile Çin’i etkilemekle kalmamış, aynı zamanda küresel ekonomi için de endişe çanlarına yol açmıştı. Analistler tarifelerin, ABD’li şirketlerin Çin dışındaki üretim faaliyetlerini artırmak için teşvik edici olacağını çünkü Çin’deki işgücü maliyetleri yükseldikçe bazı Çinli firmalar da dahil olmak üzere birçok şirketin Güneydoğu Asya’ya kaydığını savundu.

Fakat Çin dışına bakma arzusu ülkeyi tamamen terk etmek anlamına gelmiyordu ki Chris Rogers da bunu savunarak ABD’li şirketlerin Çin’den ayrılmadığını kaydetti.

ABD'li Şirketler Çin'den Ayrılmıyor The Economist Intelligence Unit’te Hong Kong merkezli bir analist olan Nick Marro da bir Çin fabrikasına daha fazla yatırım yapmak yerine yabancı bir şirketin Vietnam gibi başka bir şirkete yatırım yapacağını söyleyerek görüş bildirdi. Gerçekten de araştırma grubundan yapılan bir çalışma Vietnam ve Malezya’nın ABD-Çin ticaret savaşından uzun vadede en çok yararlanabilecek ülkeler olduğunu buldu.

Çünkü iki ülke dağıtımın desteklenmesi için güçlü bir altyapıya sahipti, ayrıca düşük kaliteli bilgi ve teknoloji ürünlerinin üretiminde iyi konumlandırılmışlardı.

Malezya Vietnam Ticaret Savaşından Uzun Vadede En Çok Faydalanacak ÜlkelerTayland’ın ayrıca elektronik üretimindeki tecrübesi ve hükümetin ulusal altyapıyı geliştirme çabaları nedeniyle de üretim merkezi olma potansiyelini artırıyordu. Pekin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın sözcüsü konuyla ilgili ABD şirketlerinin Çin’de kalmaya devam ettiğini fakat bileşenlerinin nereden geldiğini ya da ürünlerinin nerelerde toplandığını çeşitlendirmek istediğini söyledi.

Amerikan Ticaret Odası’ndaki ankete katılanların yaklaşık 3’te 2’si taşınmadıklarını ya da böyle bir eylemi düşünmediklerini dile getirirken 430 katılımcı şirketten yalnızca 13’ünün Çin’i terk etmeyi düşündükleri aktarıldı. Ancak onların da ABD’den ziyade daha çok Güneydoğu Asya’yı tercih ettikleri belirtildi.

Tüm bunların yanında şirketlerin muhtemelen yavaş hareket edeceklerini savunan analistler, üretim faaliyetlerini Çin’den başka bir ülkeye taşımanın gerçekçi olarak 3 ila 5 yılı alacak bir süreç olduğunu kaydetti. Kısacası genel kanı, şirketlerin tarifelerin birkaç yıl daha uzayabileceğinden emin olmadan tedarik zincirlerini değiştirmeyecekleri yönünde denilebilir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın