Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Senatörlerden Google’ın Çin’e Dönüşüyle İlgili Sundar Pichai’ye Mektup!

Google’ın Çin’e özel sansürlü bir arama motoru geliştirdiği yönündeki haberler, ABD’li politikacıları ayağa kaldırdı. Detaylar aşağıda;
ABD’li Senatörlerden Google’ın Çin’e Dönüşüyle İlgili Sundar Pichai’ye Mektup!

Birkaç gün önce Google sadece Çin için sansürü arama motoru hazırlıyor yönündeki haberlerle karşılaşmış, ABD’li teknoloji devinin uzun süre sonra ülkeye geri dönecek olduğunu duymuştuk. Google’ın Çin projesi ile ilgili etik korkuları olduğunu dile getiren bir şirket çalışanı tarafından aktarılan bilgilere göre nihai sürümün 6 ila 9 ay içinde başlatılabileceği belirtilmişti.

Bununla birlikte projeye Çin tarafından kesin onay verilmediği de söylenmişti. İşte bu noktada; Google’ın Çin’e özel arama motoru nedeniyle yalnızca Çin hükümetinden değil ABD hükümetinden de ambargo yiyebileceği ortaya çıktı. Çünkü ABD’li politikacılar, sansürlü arama motoruyla ilgili iddialar karşısında teknoloji devine karşı hemen harekete geçti.

Bir grup senatör, Google’ın Çin pazarına geri döneceği yönündeki haberlerle ilgili olarak Google’dan yanıt istediklerini belirtti.

ABD’li Politikacılar Google’ın Çin’e Geri Dönüşüne Tepki Gösterdi Virgina’dan bir Demokrat olan Mark Warner ile Floridalı bir Cumhuriyetçi olan Marco Rubio, Google CEO’su Sundar Pichai’ye dünyanın en kalabalık ülkesinde sansürlü bir arama motoru başlatmaması için ortak bir mektup yazdı.

Çıkan haberler “son derece rahatsız edici” sözleriyle tanımlayan iki politikacı, Çin girişiminin Google’ın insan hakları ihlallerine karışması anlamına geleceğini vurguladı.

ABD’li Senatörler Google'ın Çin'e Özel Arama Motoruyla İlgili Sorular Mektupta; dünyanın en büyük arama motoru Google’ın ülkedeki ağır sansür şartlarını uygulamaya zorlanmasının Çin hükümeti ve Komünist Parti için büyük bir başarı olacağı söylendi. İlaveten bunun Çin’de kendi değerlerinden ödün vermeden iş yapmak isteyen şirketler için de endişe verici bir örnek teşkil edeceği aktarıldı.

Mark Warner yazdıkları mektubu, Twitter hesabından; “Amerikan şirketleri Çin pazarına girmek için temel değerlerinden ödün vermemelidir” diyerek paylaştı.

Google CEO’sundan Çin’de sansürlü arama motoru başlatıp başlatmayacağının sorgulandığı mektupta Mark Warner ile Marco Rubio’nun yanı sıra Tom Cotton, Cory Gardner, Ron Wyden, Rebert Menendez’in de imzalarının olduğu görüldü.

Tüm bunların ötesinde politikacılar mektupta, Google’ın Tencent’le yaptığı patent anlaşmasına ve Google’ın Çinli e-ticaret devi JD.com’a 550 milyon dolarlık yatırımına değinildi. Ve Google CEO’sundan Çin’e özel sansürlü arama motoruyla alakalı bazı sorulara cevap vermesi istendi. Soruların arasında; Çin’e özel arama motorunun yerel bir partnerle ortak girişim olup olmayacağı, Google’ın sansürlemeyi reddettiği terimlerin bulunup bulunmadığı gibi şeyler vardı. Fakat Google henüz sorulara yanıt vermedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum