Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Perakendeciler Kepenk Kapatırken Alibaba ile Amazon Rekor Satışlar Yaptı

Çin bu yıl Bekarlar Günü'nde rekor satış yaparak ABD'nin alışveriş etkinliklerini gölgede bıraktı. Uzmanların iki ülkenin perakende manzarasına dair yorumları dikkat çekti.
ABD’li Perakendeciler Kepenk Kapatırken Alibaba ile Amazon Rekor Satışlar Yaptı

Hem Alibaba hem de Amazon, bu yılki alışveriş etkinliklerinde etkileyici büyüme rakamlarına ve tarihi zirvelere ulaştı. Fakat aynı zamanda ikonik Amerikan markaları arka arkaya iflas bayraklarını çekmeye başladı. Aradaki tezatlık gözden kaçmazken analistler Amerikan perakende manzarasında bir sorun olmadığını ancak vergi ve borç seviyelerinin kazananları kaybedenlerden ayırdığını dile getirdi.

Kaldı ki Amazon bunun en açık örneklerindendi. Alibaba da etkinliğe ne kadar iyi hazırlandığının hakkını vererek ilk 85 saniye içerisinde 1 milyar dolarlık satış rakamına ulaştı. Çinli teknoloji devi bununla birlikte Bekarlar Günü’nde 24 saatte 30.8 milyar dolarlık satış yaparak rekor kırmayı başardı.

Ancak bu yılki Bekarlar Günü’ndeki büyüme oranının 2017’deki yüzde 39 seviyesinden yüzde 27’ye gerilediği ve bu oranın son 10 yılın en düşük düzeyi olduğu da kaydedilmişti.

Alibaba Bekarlar Günü Rekor Kırdı Bu gerileme de ABD ile Çin arasındaki gerilimin Çin ekonomisine zarar verdiği yönünde yorumlanmıştı. Öte yandan; araştırma firması Adobe Analytics, e-ticaret devi Amazon’un da bu yıl rekor satış düzeylerine ulaştığını 7.9 milyar dolarlık online satış kaydettiğini açıklamıştı. Ve rakamlar Amazon’un geçen yıla kıyasla e-ticaret satışlarını yüzde 19.3 artırdığını göstermişti.

İlaveten Amazon, Black Friday’de çevrimiçi satışlarda da geçen yıla kıyasla yüzde 23.6 artışla 6.22 milyar dolar seviyesine ulaşmıştı.

Amazon Black Friday Rekor Kırdı E-ticaretteki iki devin muazzam başarısı, Sears ve Toys R Us gibi ikonik Amerikan perakendecilerin arka arkaya iflas bayrağı çekmesine ya da mağaza kapatması dalgasına ters düşüyordu. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde perakende mağaza kapanışları 2017 yılında rekor seviyelere çıkmıştı.

Araştırma firması CB Insights, ABD’de Nine West ve Mattress Firm gibi perakendeciler hatta bir online moda perakendeci Nasty Gal dahil olmak üzere 2015’ten bu yana iflas etmiş olan en az 57 büyük perakendeci listelemişti.

Ne var ki analistler ABD’deki perakende manzarasında yanlış bir şey olmadığını öne sürüyorlardı.

Uzmanlar ABD Perakende Manzarasında Sorun Görmüyor Onlardan bir tanesi olan Adobe endüstri stratejisi direktörü Michael Klein; “perakendecilik çok iyi durumda, bizim gördüğümüz şey kazanan ve kaybeden perakendeciler arasında giderek artan bir fark” diyerek yalnızca ürün ve fiyatlamaya odaklanan perakendecilerin yok olacağını söyledi. Jan Rogers Kniffen de; “Amerikan tüketicisi hiç bu kadar sağlıklı olmamıştı” diyerek rekor düşük işsizlik, artan ücretler ve güçlü tüketici güvenini vurguladı.

Uzun süredir büyük bir mağaza müdürü olan Kniffen, perakende mağazalarının kapanmasının çeşitli faktörlerin bir sonucu olduğunu açıkladı.

Kniffena ABD Perakende Manzarası Durum Ne Geleneksel perakende işletmelerin fiziksel mağaza satışlarında cansız büyüme için mücadele ettiğini ancak online ve mağaza içi satışlara yatırım yapan perakendecilerin çok daha iyi satışlar gördüklerini dile getirdi. Online satışların son zamanlarda yıllık yüzde 40 oranında hızlandığı Walmart ve Target gibi şirketlere işaret eden Kniffen, ayrıca batan ve pazar payını artıran perakendeciler arasında vergiler ve borçlar olmak üzere iki büyük fark olduğunu da aktardı.

Çünkü şirket vergileri yüzde 35’ten yüzde 21’e indirildikten sonra yalnızca kazançlı olanlar bu vergi tasarrufundan faydalanarak işlerine yatırım yapabilmişlerdi.

ABD Şirket Vergileri Perakende Sektörünü Nasıl Etkiledi İflasa ya da mağaza kapatmaya gidenlerinse yüksek düzeyde borçlara sahip olduklarını ve online ya da mağaza içi kazananlar olmak için işlerine yeterince yatırım yapamadıklarını vurguladı.

Tüm bunların yanında Çin ile ABD online satış rakamları açısından karşılaştırıldığında, Bekarlar Günü’nün Kara Cuma ya da Siber Pazartesi’den büyük olmasının şaşırtmadığı çünkü Çin’in ABD’den 4 kat büyük olduğu söylendi.

Yine de bazı uzmanlar bu başarıyı Çinlilerin perakende stratejilerine bağladı. Nitekim Alibaba gibi Çinli şirketler fiyatlarla değil deneyimlerle satış yapmaya odaklıydı bu da Amerika’nın fiyat odaklı konseptinden farklıydı. Bekarlar Günü’nün eğlence ve oyunlar aracılığıyla sosyal bir deneyim olarak kutlanması da bunu gösteriyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum