Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Milyarderlerden Kapitalizmi İyileştirme Çağrısı: Vergilerimizi Yükseltmekle Başlayın

Ülkenin en zengin insanlarından bazıları, kapitalizmin modern versiyonun çalışmadığını söyleyerek sistemin iyileştirilmesi konusunda çağrıda bulundu. İşte o isimler ve açıklamaları;
ABD’li Milyarderlerden Kapitalizmi İyileştirme Çağrısı: Vergilerimizi Yükseltmekle Başlayın

Gelir eşitsizliği ve mevcut sistem gündemin önemli başlıkları arasında yer alırken, Warren Buffett, Ray Dalio, Bill Gates gibi ülkenin önde gelen milyarderleri konuyla ilgili önerileriyle tartışmayı daha ateşli hale getiriyor. Zira dünyanın en zengin isimlerinden olanlar, mevcut servetlerine ulaşmalarını sağlayan sistemde değişiklik çağrısında bulunuyorlar.

Warren Buffett, Jamie Dimon, Ray Dalio, Bill Gates ve birçok başka isim, kapitalizmin şu anki haliyle ABD’nin geri kalanı için işe yaramadığını savunuyor, çözümleri arasında ise kendileri için daha yüksek vergiler yer alıyor.

Ray Dalio: Ben Kapitalistim, Sistem Benim için İşe Yaradı Ama Diğerleri için Yaramıyor

Ray Dalio: Ben Kapitalistim, Sistem Benim için İşe Yaradı Ama Diğerleri için YaramıyorMevcut ekonomik sistemi eleştiren son isim olan Ray Dalio, Pazartesi günü verdiği demeçte kapitalizmin eşit fırsat sunması gerektiğini belirterek şu anda bunun mümkün olmadığını kaydetti. “Ben kapitalistim, profesyonel bir kapitalistim. Sistem benim için işe yaradı. Hiçbir şeyim yoktu ve sonra kapitalist sistem yoluyla bir şey aldım.” diyen ünlü milyarder, kapitalizmin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

Hem milyarderleri hem de politikacıları endişelendiren gelir eşitsizliğine dikkat çeken Dalio, zengin ile fakir Amerikalılar arasındaki eşitsizliğin 1930’ların sonlarındaki gibi yüksek olduğunu gösteren bir rapordan bahsetti. Buna göre nüfusun yüzde 1’lik diliminin serveti şu anda nüfusun alttaki yüzde 90’lık diliminin servetinden fazlaydı. Dalio da artan eşitsizliği ve kamu eğitimindeki yatırım eksikliğini “ABD için varoluşsal bir risk” olarak nitelendirdi.

Bu hafta eşiyle birlikte Connecticut eyaletinde halk eğitimi için 100 milyon dolar açıklayan Dalio, ayrıca verimlilik üzerinde yıkıcı etkiler yaratmayacak şekilde en üsttekilerden daha yüksek vergiler için de çağrıda bulundu. İlaveten Pazar günü zenginlerden daha fazla vergi toplanmasını isteyen Dalio, yine de önemli olan şeyin bu vergi dolarlarını alıp onları üretken kılmak olacağını vurguladı.

Jamie Dimon da Gelir Uçurumu Konusunda Öfkeli!

Jamie Dimon da Gelir Uçurumu Konusunda Öfkeli!Geçen hafta yayınlanan hissedarlara yıllık mektubunda kapitalizm ve gelir uçurumu meselelerine değinen Jamie Dimon, Amerikalıların çoğunu rahatsız eden sorunların bir listesini çıkardı ve çareler arasına yüzde 1’lik en zengin dilimine daha yüksek vergileri ekledi. “Eğer bu gerçekleşirse, toplumumuzu ve ekonomimizi geliştirebilirsek eğer zenginler, asıl kazananlar arasında olacaklarını hatırlamalıdır” diyerek dikkat çekti.

Öte yandan kapitalizmi savunurken sosyalizmi sert sözlerle eleştiren Jamie Dimon, körü körüne kapitalizmi savunmayacak olmasına rağmen gerçek özgürlüğün ve serbest girişimin bir noktada kaçınılmaz biçimde bağlantılı olduğunun unutulmaması gerektiğini dile getirdi.

Warren Buffett: Zenginlerden Daha Fazla Vergi Alın

Warren Buffett: Zenginlerden Daha Fazla Vergi AlınForbes’un 2019 milyarderler listesinde üçüncü sırada yer alan Warren Buffett da defalarca zenginlerden daha fazla vergi alınması gerektiğini söylemişti. Zaten kendisi 2006 yılında Berkshire Hathaway hisselerinin tamamını hayır kurumlarına vereceğini açıklamıştı. O, Bill Gates ve Melinda Gates The Giving Pledge isimli hareketle, diğer zenginleri de servetlerinin en az yüzde 50’sini bağışlamaları için kampanyaya davet etmişti.

Mark Zuckerberg, Netflix CEO’su Reed Hastings de dahil halihazırda kampanyayı 190 kişi imzalamıştı. 2011’de yayınlanan bir ilanda da Buffett, 1 milyon dolardan fazla serveti olan herkes için vergi artırımı çağrısı yapmıştı. 2017’deki Cumhuriyetçi vergi planının yasalaştırılmasının ardından ise Buffett; “vergi indirimine ihtiyacım olduğunu düşünmüyorum” demiş zenginlerin genel nüfusa göre kesinlikle daha düşük vergilendirildiğinin üzerini çizmişti.

Bill Gates: 10 Milyar $’ın Üzerinde Vergi Ödesem de Benim Pozisyonumdaki İnsanlar için Bu Yetersiz

Bill Gates: 10 Milyar $'ın Üzerinde Vergi Ödesem de Benim Pozisyonumdaki İnsanlar için Bu YetersizWarren Buffett’ın yakın arkadaşı ve Jeff Bezos’tan önce dünyanın en zengini olan Bill Gates de daha yüksek vergiler için çağrı yapanlar arasında. 10 milyar dolardan fazla vergi ödemesine rağmen hükümetin kendi pozisyonundaki insanların çok daha yüksek vergiler ödemesini gerektirmesini savunan Bill Gates, vergi reformunun ardından Buffett gibi vergi indirimine gerek duymadığını vurgulamıştı.

Ron Baron: Benim Gibi İnsanlar Yüzde 50 Vergi Ödemeli

Ron Baron: Benim Gibi İnsanlar Yüzde 50 Vergi ÖdemeliBaron Capital’in kurucusu olan Ron Baron da zenginlerin daha yüksek vergiler ödemesi gerektiğini savunan isimler arasında yer aldı. Kapitalizmin eğitimli ve sistemden yararlanabilen insanlar için çalıştığının üzerini çizen Baron, kendisi gibi insanların yüzde 50 oranlarında ödeme yapmasının adil olduğunu düşündüğünü belirtmişti.

Washington Kapitalizm-Sosyalizm Konusunda İkiye Bölündü

Washington Kapitalizm-Sosyalizm Konusunda İkiye BölündüBaşkan adayları Elizabeth Warren ve Bernie Sanders dahil birçok Demokrat, varlıklılar için daha yüksek vergiler için çağrıda bulunurken Alexandria Ocasio-Cortez de yüzde 70 kadar yüksek bir vergi oranı için diretiyordu. Eski FED Başkanı Alan Greenspan, bunu korkunç bir fikir olarak tanımlarken diğerleri yoruma karşı çıktı. Trump ve bazı Cumhuriyetçiler de Demokratların gelecek yıl seçimleri kazanmaları durumunda sonuçları konusunda ABD’yi uyardı.

Geçen ayki Ulusa Sesleniş konuşmasında Trump; “Ülkemizdeki sosyalizmi benimseme konusundaki yeni çağrılardan endişe duyuyoruz ve Amerika’nın asla sosyalist bir ülke olmayacağı yönündeki kararlılığımızı yineliyoruz.” demişti. Jamie Dimon da yıllık mektubunda sosyalizmin kaçınılmaz olarak durgunluk, yolsuzluk ve daha da kötüsünü ürettiğini söyleyerek; “bu ülkemiz için denendiği diğer yerlerde olduğu gibi felaket olur” ifadelerini kullanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum