Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Kripto Para Uzmanına Kuzey Kore’ye Yardımdan Hapis Cezası

ABD'li kripto para uzmanı Virgil Griffith Kuzey Kore'nin yaptırımlardan kaçmasına yardımcı olmak suçundan hapis cezası aldı.
ABD’li Kripto Para Uzmanına Kuzey Kore’ye Yardımdan Hapis Cezası
Yorum

ABD’li araştırmacı Virgil Griffith, Kuzey Kore’nin ABD yaptırımlarından kaçmasına yardımcı olmak için komplo kurmaktan hapis cezasına çaptırıldı. Daha önce ABD yasalarını ihlal etmek için komplo kurmaktan suçlu bulunmuştu.

Griffith, kripto para birimi Ether’in arkasındaki teknolojiye odaklanan kar amacı gütmeyen kuruluş olan Ethereum Vakfı için çalışmıştı. 39 yaşındaki Griffith, 20 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası istemiyle yargılandı. Mahkemeden ise 63 ay hapis ve 100 bin dolar para cezası çıktı.

Uzmanın avukatı tarafından yapılan açıklamada yargıcın; “Virgil’in hayatını verimli bir şekilde sürdürmeye olan bağlılığını kabul ettiğini ve onun katkıda bulunacak çok şeyi olan yetenekli bir insan olduğunu” söylediğini ifade etti. ABD Avukatı Damian Williams ise adaletin yerini bulduğunu söyledi.

Eylül ayında Griffith, blok zinciri teknoloji hakkında bir sunum yapmak için Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’a seyahat etti. Böylece ABD Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nı ihlal etmek için komplo kurdu.

Savcılara göre; Griffith ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verilmemesine rağmen Nisan 2019’da Çin üzerinden Kuzey Kore’ye Pyongyang Blockchain ve Kripto Para Konferansı’na konuşma yapmak için gitti.

İddialara göre; kripto para uzmanı Washington’un nükleer silah geliştirmesi nedeniyle Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımlardan kaçınmak için kullanabileceği bilgiler verdi. Griffith’in sunumda; “Blockchain’lerin en önemli özelliği açık olmalarıdı. Ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, ABD veya BM ne derse desin dışarıda tutulamaz,” dediği iddia edildi.

Bu ifadeleri nedeniyle uzmanın yaptırımları baltalayarak ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye attığı ileri sürüldü. Ethereum Vakfı ise Griffith’in tutuklandığı sırada Kuzey Kore’ye seyahatini onaylamadığını veya desteklemediğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu