Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Hukuk Firması Apple ve Amazon’a Dava Açtı

Hukuk firması Hagens Berman, teknoloji devi Apple'ı rekabet pazarına hile karıştırmakla suçlayarak, tüketiciler için tazminat talep etti. İşte detaylar;
ABD’li Hukuk Firması Apple ve Amazon’a Dava Açtı
HABER GİRİŞ

Amazon ve Apple arasında bir anlaşma olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre Amazon platformundaki iPhone ve iPad fiyatlarını artırmak için Apple ile gizli bir anlaşma yaptı. Merkezi Washington’da bulunan ABD’li hukuk firması Hagens Berman’a göre bu durum rekabet kurallarına aykırı.

Hukuk firması, Apple ürünlerindeki premium fiyatlandırmayı sürdürmek için Amazon Marketplace üçüncü taraf Apple bayilerini ortadan kaldırmak için toplu dava açıtı. Davanın, ABD’deki rekabeti düzenleyen Sherman Antitröst Yasası’nı ihlal ettiği ve rekabet tehdidini ortadan kaldırdığı için başlatıldığı belirtildi.

Davaya göre Apple ve Amazon arasındaki yasa dışı anlaşmanın Amazon’daki üçüncü taraf Apple ürün satıcılarının sayısını yaklaşık 600’den 7’ye indirdi. Söz konusu iddiaya göre Amazon platformunda Apple ürünlerinin baskın satıcısı olmasına yardımcı oldu.

Apple Ürünleri Eskiden Yüzde 20 İndirimli Bulunabiliyordu

Apple ve Amazon’un 2019’un başında piyasada faaliyet gösteren Apple bayilerinin sayısını sınırlamak için bir anlaşma yaptığı aktarıldı. Bu anlaşmanın karşılığında Amazon’un iPhone ve iPad için indirimli toptan satış fiyatı aldığı öne sürüldü.

Hukuk firması Berman, “Apple ve Amazon, 2019’da mevcut bayi anlaşmalarını yenilediklerinde, planlarının tek kaybeden tarafı, fiyat artışlarından habersiz olan tüketicilerdi. …Tüketiciler eskiden Amazon Marketplace’te satılan iPhone ve iPad’ler için yüzde 20’ye varan indirimli fiyatlar bulabiliyorken, şimdi Apple’ın premium fiyatlarına kilitleniyorlar.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hukuk firması davada, iPad ve iPhone için fazla ödeme yapan tüketicilere tazminatın yanı sıra planın devam etmesini engelleyen bir ihtiyati tedbir talep ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.