Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Havayolları Problem Yaratan Duygusal Destek Hayvanlarını İstemiyor!

ABD'li havayolu şirketleri, müşteriyi, mürettebatı ve hatta rehber hayvanları dahi rahatsız eden duygusal destek hayvanlarıyla ilgili düzenleme istiyor. Çünkü...
ABD’li Havayolları Problem Yaratan Duygusal Destek Hayvanlarını İstemiyor!

Kabinde yolcuyla birlikte duygusal/psikiyatrik destek amaçlı seyahat eden evcil hayvan, şeklinde tanımlanan duygusal destek hayvanı, ABD’deki havayolları şirketleri arasında tartışma konusu oldu. Ülkedeki pek çok havayolu şirketini temsilen açıklama yapan ABD’nin en eski ve en büyük havayolu ticari birliği Airlines for America; hükümetin duygusal destek hayvanları konusunda düzenleme yapması gerektiğini savundu.

Buna göre kuruluş, ABD hükümetinin duygusal destek hayvanlarını rehber hayvan kapsamından çıkarmak için rehber hayvan tanımını sıkılaştırması gerektiğini belirtti. Çünkü duygusal destek hayvanlarının sayısında ciddi bir artış olduğu ve bunun havayolu şirketlerine büyük problemler yarattığı söylendi.

American, United, JetBlue, Southwest, Alaska gibi birçok büyük şirketi temsil eden Airlines For America, duygusal destek hayvanlarıyla ilgili açıklamalarıyla dikkat çekti.

Airlines For America Duygusal Destek Hayvanı AçıklamalarıDuygusal destek hayvanlarıyla ilgili sorun yaşandığını bildiren kurum; ticari uçaklarda seyahat eden duygusal destek hayvanlarının (ESAN) sayılarında ciddi bir artış olduğunu vurguladı. Buna göre; 2016’da seyahat eden duygusal destek hayvanlarının sayısı 481.000’ken, 2016’da sayı % 74’lük artışla 751.000’e yükselmişti.

Görüşünü verilerle destekleyen birlik, pek çok kişinin duygusal destek hayvanlarına tanınan olanakları suiistimal ettiğini dile getirdi.

Duygusal Destek Hayvanı Politikası Suistimal Ediliyor Nitekim pek çok kişi evcil hayvanlarının ücretsiz seyahat edebilmesi için sahte belgeler kullanıyordu ve bu durum havayolu şirketlerini de şirketlerin müşterilerini de rahatsız ediyordu. Airlines For America, duygusal destek hayvanı olarak gösterilen çoğu eğitimsiz evcil hayvanların; yolcular, mürettebat hatta iyi eğitimli rehber köpekleri için tehdit oluşturduğunu iddia etti.

Ve duygusal destek hayvanlarıyla ilgili bildirilen vakalar arasında yolcuların yaralanması, domuzların dışkılaması gibi olayların olduğu söylendi.

United Airlines Tavus Kuşunu Uçağa Sokmak İsteyen Bir Yolcusunu Almamıştı Duygusal destek hayvanı kavramının kötüye kullanıldığını öne süren kurum, bu noktada bir United Airlines yolcusunun duygusal destek hayvanı olduğunu söyleyerek uçuşa tavus kuşunu getirmeye kalkışmasını örnek gösterdi.

İşte bu gibi nedenlerden dolayı Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı’na seslenen kurum, rehber hayvan tanımının yalnızca engelli bireyler yararına hizmet eden özel eğitimli hayvanlar olarak değiştirilmesini istiyor.

Bu tanımın psikiyatrik hizmet köpeklerini de kapsayacağının üzerini çizen kurum, duygusal destek hayvanlarının artık ele alınmayacağını kaydetti.

Rehber Hayvan Sisteminden Yararlanmak İsteyenler Sahte Belgeler Düzenliyor Öte yandan; Ulaştırma Bakanlığı’nın hizmet hayvanı kurallarını yalnızca kedileri, köpekleri ve minyatür atları kapsayacak şekilde değiştirdiği bilgisi de verildi. Bu güncellemenin, havayollarına en azından yılan, sürüngen, kemirgen ve örümcek gibi hizmet hayvanlarını geri çevirme fırsatı tanıdığı kaydedildi.

Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı’nın havayolu şirketlerine; bir hizmet hayvanının yardımına gerçekten ihtiyaç duyanlarla sahtekarları birbirinden ayırma görevini verdiği de aktarıldı. Bunların yanında; hükümetin destek hayvanı sayısını kısıtlamak ve tıbbi belgelerle ilgili gereklilikleri artırmak üzerinde çalıştığı ifade edildi.

Sonuçta; zihinsel sağlık ve engelli hakları savunucuları bakanlığın yeni düzenlemelerine karşı koysa da havayolu şirketleri yeni yönetmelikleri uygulamaya koydu ve hükümetten duygusal destek hayvanları konusunda daha sıkı kurallar getirmesini bekliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum