Yatırım yapmaya başla!

ABD’li Dev Şirketler Trump’ın Vergi Planlarına Karşı Mücadele Ediyor!

ABD - Çin ticaret savaşını sürdürmeye kararlı olan Trump, ülkedeki dev şirketleri harekete geçirdi. ABD'li firmalar, Trump'ı durdurmaya yönelik adımlar attı.
ABD’li Dev Şirketler Trump’ın Vergi Planlarına Karşı Mücadele Ediyor!

ABD’li şirketlerin, Başkan Donald Trump’la karşı karşıya gelmek istemeseler de ticaret anlaşmalarının sonlandırılmaması ya da daha fazla ürüne vergi getirilmemesi için uğraşmaları dikkat çekti.

Zira kaynaklarda; Toyota Motor, Alcoa, Amazon gibi birçok ABD’li şirketin Trump yönetiminin ticaret politikalarının etkilerine ve yeni vergilere karşı koymak için savaştığı iddia edildi. Dev firmaların hepsinin aynı amaçla hareket ettiği vurgulanırken, hangi şirketin nasıl yöntemler izlediği bilgisine de yer verildi.

Örneğin; Reuters’a konuşan kaynaklar, dünyanın en büyük online perakendecisi olan Amazon’un geniş çaplı reklam kampanyaları üzerinde çalıştığını söyledi.

Ticaret Savaşı ABD'li Şirketleri Harekete Geçirdi Ayrıca e-ticaret devinin, ticaret savaşlarına karşı daha geniş bir hükümet lobisi oluşturma üzerinde tartıştığı belirtildi. Tarifelerin tüketicileri alışveriş sezonunda etkilemesinden endişelenen Amazon’un bazıları çok yüksek değerli olan ürünleri tanımladığını ve bunların işi nasıl etkileyeceği üzerinde hesaplamalar yaptığı aktarıldı.

Amazon’un endişeleri arasında, veri merkezlerinde kullanılan bileşenlere getirilecek ek verginin ve bulut bilişim bölümünü kötü etkileyebilecek durumların olduğu da kaydedildi.

Amazon Ticaret Savaşı Endişeleri Öte yandan, Amazon’un teknoloji sektöründe endişeleri olan tek ABD’li şirket olmadığı da vurgulandı. Nitekim ABD – Çin ticaret savaşından etkilenecek en büyük teknoloji şirketi olan Apple’ın da durumla ilgili epey kaygılı olduğu dile getirildi. Hatta New York Times, geçtiğimiz ay Apple’ın Trump yönetiminden iPhone’ların tarifeye tabi tutulmayacağının garantisini aldığını iddia etmişti.

Bunların yanında, ithal araçlara ve parçalarına getirilecek vergi yüzünden sorun yaşayacak Toyota Motor North America’nın da Trump’ın kararına karşı çıktığı vurgulandı.

Toyota Motor North America Trump'ın Kararını EleştirdiZira Toyota Motor North America, Japon üst kuruluşunun adına olmasa da 37 bin ABD çalışanı ve 367 bin tedarikçisi adına karara karşı çıktığını duyurmuştu. Ayrıca Toyota’nın, Trump’ın vergi politikasıyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nin kilit üyeleriyle görüşmeler yaptığı söylenmişti.

Alcoa’nın CEO’su da bu hafta yatırımcılarla yaptığı bir toplantıda; alüminyum üreticisinin Trump yönetimiyle aktif görüşmeler yürüttüğünü açıklamış, tarifelerin ortadan kaldırılması ya da Kanada alüminyumu konusunda bir istisna yapılması için uğraştıklarını dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum