Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Aktör Ben Stiller’den Ukraynalı Mültecilere Ziyaret

Ünlü oyuncu Ben Stiller, Ukrayna’daki savaştan kaçarak Polonya’ya giden mültecileri ziyaret ederek, içinde bulundukları durum için farkındalık yaratmak istedi.
ABD’li Aktör Ben Stiller’den Ukraynalı Mültecilere Ziyaret
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın 116 gün önce Ukrayna’da başlattığı saldırılar nedeniyle milyonlarca insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Mülteci durumuna düşen Ukraynalıların büyük kısmı Polonya, Romanya ve Moldova gibi yakın ülkelere gitti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iyi niyet elçisi Amerikalı oyuncu Ben Stiller, Ukrayna’da savaştan kaçarak Polonya’ya sığınan mültecileri ziyaret etti.

Polonya’nın güneydoğusundaki Rzeszow’a giden 56 yaşındaki ünlü aktör, savaş nedeniyle hayatları paramparça olan ailelerle tanıştığını söyledi.

Pazar günü ise Ukrayna’nın Lviv kentinde cep telefonu ile konuşurken görüntülenen Stiller, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Savaşın insani etkisini gösteren hikayeleri öğrenmek, paylaşmak ve dayanışma çağrılarını güçlendirmek için buradayım.” ifadesini kullandı.

Nerede, ne zaman ve kim olursa olsun herkesin güvenliğini arama hakkı olduğunu belirten isim, evini terk etmek zorunda kalan mültecilerin yüzde 90’ının kadın ve çocuklardan oluştuğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

BM Cinsel Şiddet için Hesap Verilebilirlik Çağrısında Bulundu

BM’nin Ukrayna birimi dün yayımladığı bir yazıda, çatışma sürecinde kadınlara, erkeklere ve kız çocuklarına yönelik cinsel şiddet vakalarının doğrulandığını bildirdi.

Geçen ay BM ve Ukrayna hükümetinin, adalet ve hesap verebilirlik alanlarında öncelikli müdahalelerin tasarlanmasını ve uygulanmasını destekleyen bir iş birliği çerçevesi imzaladığı belirtildi.

“Bu Uluslararası Çatışmada Cinsel Şiddetin Ortadan Kaldırılması Günü’nde, çatışmaya bağlı cinsel şiddetin uluslararası insan hakları ve insancıl hukuk kapsamında bir suç olduğunu yineliyoruz.” denilen açıklamada, tüm iddiaların araştırılmasının, belgelenmesinin ve hesap verilebilirliği sağlamanın çok önemli olduğunun altı çizildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.