Yatırım yapmaya başla!

ABD ve Çin’de Yatırım Planlayan Abdi İbrahim, İhracatta 250 Milyon Doları Hedefliyor

İlaç sektörünün lider isimlerinden Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, yerli üretime vurgu yaparken, ihracatta 250 milyon dolar hedefleri olduğunu söyledi.
ABD ve Çin’de Yatırım Planlayan Abdi İbrahim, İhracatta 250 Milyon Doları Hedefliyor

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, 2019 yılının gelişmelerini ve gelecek dönem planlarını anlattı. Geride kalan 10 aylık sürede yaşanan gelişmelere bakıldığında yıl sonu hedeflerine ulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu, hatta ilaç pazarının ortalamasının üzerinde büyüme gösterdiklerini açıkladı.

2019 yılı boyunca yatırımlarına ve istihdama devam ederek hem yurt dışı hem de yurt içi pazarda büyüme sağladıklarını söyleyen Barut, sene başından bu yana %36 büyüdüklerini söyledi. Barut’un açıklamalarında en dikkat çeken kısım ise ABD ve Çin pazarlarına yatırım hedefleri oldu.

İlaç ve medikal malzemelerde sektörün önde gelen isimlerinden Abdi İbrahim toplamda 4600 kişiye istihdam sağlıyor.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih BarutBiyoteknoloji alanında 450 milyon TL yatırım yaptıklarını söyleyen Barut, bunun 15 milyon lirasının hormon tesisi açılmak için kullanıldığını belirtti. Bu tesisin ise Türkiye’nin ilk Avrupa Birliği tarafından onaylanmış hormon tesisi olduğunu hatırlattı.

Göz ilaçları tesisi açmak için 370 milyon TL bütçe ayırdıklarını belirten Barut, 72 milyon TL ile de fabrikalarında yenileme yapıldığını anlattı. Şu an üç tane yabancı yatırımcının toplamda 265 milyon TL doğrudan yatırım yaptığını söyleyen Barut, bu gelişmenin yabancıların Türkiye’ye ve Abdi İbrahim’e olan güveninin ispatı olduğuna dikkat çekti.

İhracatta 250 milyon dolara ulaşmayı hedefleyen sektörün öncü ismi 60’tan fazla ülkeye ilaç satışı yaptıklarını söyledi. Mevcut durumda Cezayir ve Kazakistan gibi ülkelerde fabrikaları olduğunu ancak Amerika ve Çin’de de yatırım yapıp yeni fabrikalar kurmak istediklerini aktardı.

İlaç sektörünün yavaş yavaş ithalattan uzaklaşarak yerli üretime yöneldiğini belirtti.

İlaç Sektörüİthal edilen ilaçların %46’lık kısmının biyoteknolojik ilaçlar olduğunu söyleyen Abdi İbrahim YKB, bu konuya ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Genel olarak sektörde ithalatın azaldığını üretime dayalı bir hale geldiğimizi fakat biyoteknolojik ilaçlarda durumun böyle olmadığını söyledi.

Yılda 9,1 milyar Türk lirasına denk gelen ithalat rakamının sürdürülebilir olmadığına dikkat çeken Barut, biyoteknoloji ilaçlarında da yerli üretime geçmemiz gerektiğini vurguladı. Bu ilaçların ruhsatlandırma kısmının uzun sürdüğünü, bu nedenle Türkiye’ye özgü bir modele geçiş yapılması gerektiğini belirtti. Eğer ruhsatlandırma alt yapısı güçlendirilirse hem üretim kısmında hem de ihracat kısmında hız kazanacağımıza dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum