Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Üye Ülkelere Çağrı: Enerji Desteklerini Azaltın

Avrupa İlkbahar Sömestr Paketi hazırlayan AB, üye ülkelerin finansal durumlarını değerlendirdi ve çağrı yaptı. İşte detaylar;
AB’den Üye Ülkelere Çağrı: Enerji Desteklerini Azaltın
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği Komisyonu, üye ülkelerin ekonomik durumlarını değerlendiren ve tavsiyeler içeren “Avrupa İlkbahar Sömestr Paketi” başlıklı çalışmasını paylaştı. Söz konusu çalışmada ülkelerin sağlam mali pozisyonu devam ettirmeleri ve nominal artışı sınırlayan ihtiyatlı mali politikalar yapmaları istendi.

Çalışmada, enerji fiyatlarının yeniden yükselmesi durumunda desteklerin enerji tasarrufunu teşvik edecek şekilde ayarlanması gerektiği belirtildi. Söz konusu desteklerin yoksullara ve işletmelere yönelik olması gerektiği vurgulandı.

Üye ülkelerin ihtiyatlı bir orta vadeli mali pozisyon için elverişli yatırımlar ve reformlar içeren politikalar izlemesinin önemine dikkat çekildi.

Kamu açığı ve borç kriterlerine uyumunu ele almak amacıyla Belçika, Bulgaristan, Çekya, Almanya, Estonya, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Macaristan, Malta, Avusturya, Polonya, Slovenya, Slovakya ve Finlandiya olmak üzere toplamda 6 ülkeye yönelik rapor hazırlandı.

Bütçe açığı kriterini karşılayamayan ülkeler ise Belçika, Bulgaristan, Çekya, Almanya, Estonya, İspanya, Fransa, İtalya, Letonya, Macaristan, Malta, Polonya, Slovenya ve Slovakya olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, Fransa, İtalya ve Finlandiya’nın borç kriterini karşılayamadığı, Almanya, Fransa, İspanya, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, Macaristan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin makroekonomik dengesizlikler yaşadığı paylaşıldı.

Özellikle Yunanistan ve İtalya için “aşırı dengesizlik” ifadeleri kullanıldı.

Enflasyon Uyarısı

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında Avrupa’da son 3 yılın bireyler ve firmalar için çok zorlu geçtiğini söyledi.

Enerji fiyatlarının düşmesine rağmen yüksek enflasyon gibi birçok zorlukla karşı karşıya olduklarını dile getirdi.

Büyümeyi desteklemek için en iyi yatırımları belirlemenin ve AB’yi daha rekabetçi hale getirmenin kritik önem taşıdığını aktardı.

Avrupa Birliği’ndeki kurallara göre üye ülkelerin bütçe açıklarının gayri safi yurt içi hasılalarının yüzde 3’ünün altında olması gerekiyor. Ayrıca kamu borç stoklarının, gayri safi yurt içi hasılalarına oranının yüzde 60’ı aşmaması şartı aranıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın