Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Türkiye’ye Milyonlarca Euroluk Afet Yardımına Onay

Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye 6 Şubat tarihli depremler sebebiyle 400 milyon euroluk afet yardımı sağlanması yönündeki teklifi kabul edildi. Detaylar haberde;
AB’den Türkiye’ye Milyonlarca Euroluk Afet Yardımına Onay
Yorum

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin ardından ülkelerden bölgenin yeniden inşasına destek için ayni ve akdi yardımlar gelmişti. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin temsilcilerinin oluşturduğu AB Konseyi, AB Komisyonu’nun Türkiye, İtalya ve Romanya’ya toplam 454,8 milyon euro afet yardımı sağlanması yönündeki teklifini kabul etti.

Söz konusu miktarın AB’nin 2023 bütçesinden oluşacağı belirtildi. Uygulamada AB, 2023 bütçesindeki dayanışma ve acil yardım rezervinden, AB Dayanışma Fonu adı verilen operasyonel bütçe kalemine para aktaracağı belirtildi.

Bütçe kalemine aktarılan paranın, bu fondan mali yardım başvurusunda bulunan doğal afetlere maruz kalan ülkelere ödeneceği bildirildi.

Türkiye’ye 400 Milyon Euro Yardım Sağlanacak

Kabul edilen 454,8 milyon euroluk bütçeden, Türkiye’ye Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle 400 milyon euro sağlanacağı kaydedildi.

Geriye kalan yardımın 33,9 milyon eurosunun 2022’de kuraklığın vurduğu Romanya’ya, 20,9 milyon eurosunun ise Eylül 2022’de sellerin tahribata yol açtığı İtalya’ya gönderileceği bildirildi.

Mali yardımın her iki teklifin de Avrupa Parlamentosu ve Konsey tarafından kabul edilmesinin ardından ödeneceğine vurguda bulunuldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu