Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Türkiye’nin Önüne Taş Koyma Çabası: İlgilenmiyoruz

Putin’in Türkiye’yi merkez yapmak istemesiyle ilgili açıklamalarından sonra gündem Türkiye oldu. AB’den yanıt geldi. İşte detaylar;
AB’den Türkiye’nin Önüne Taş Koyma Çabası: İlgilenmiyoruz
Yorum

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ve ekonomik iş birliği çerçevesinde İstanbul’da bir araya gelecek. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut, geçtiğimiz günlerde Türkiye ile farklı alanlarda siyasi düzeyde ilişkiler kurmak istediklerini söylemişti. Brüksel tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla ilgili Türkiye’ye yönelik endişelerin olduğu belirtildi.

Delegasyon Başkanı, aday ülke Türkiye ile çok önemli ekonomik ilişkilerinin olduğunu ve bunu geliştirmeleri gerektiğini söyledi. Brüksel’in Türk hükümetini ve şirketlerine dönük AB tarafından Rusya’ya uygulanan yaptırımlara dahil olma yönündeki ısrarını tekrarladı.

AB’nin Rusya’ya eşi benzeri görülmemiş bir dizi yaptırım uyguladığını, bunların amacının Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü kabul edilemez ve korkunç saldırganlıkta savaşma kabiliyetini engellemek olduğunu söyledi. Konuyla ilgili Türk makamlarına endişelerini dile getirdiklerini aktardı.

“İlgilenmiyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’yi enerji merkezi haline getirmekle ilgili bir açıklama yapmıştı. Bu ifadeleri yorumlayan Meyer-Landrut, “Brüksel’in bu türden bir projeyle ilgilenmediğini paylaştı.

En önemli eğilimin Rus doğal gazına ve fosil yakıtlarına olan bağımlılığımızı azaltmak olduğunu dile getirdi. AB’nin Rusya’dan ithal ettiği gazın hacminin savaşın başlamasından bu yana yüzde 41’den yüzde 9’a düştüğünü duyurdu. Bu kararların Avrupa’nın enerji politikasının yol gösterici bir ilkesi olmaya devam edeceğini kaydetti.

“Ortak Zorluklarla Karşı Karşıyayız”

Brüksel ve Ankara arasındaki iş birliğinin bir ihtiyaç olduğunu bildiren yetkili, AB ile Türkiye arasında enerji alanındaki iş birliğini yoğunlaştırmaları gerektiğini sözlerine ekledi ve “Ortak zorluklarla karşı karşıyayız” dedi.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime de değinen Meyer-Landrut, iyi komşuluk ilişkilerinin herkesin çıkarına olduğunu, NATO ve AB içinde yan yana durulması gerektiğini paylaştı.

Putin’in Türkiye’yi merkez yapma niyeti, Rus basınında da büyük etkiye neden olmuştu. Uzmanlar, Türkiye’nin jeopolitik önemini vurguladı ve iki ülke için de fırsatlar oluşturduğunu belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu