Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Korkutan Açıklama Geldi: Ucuza Enerji Devri Bitti!

AB Komisyonu Başkanı Leyen, ucuz enerji döneminin sona erdiğini artık yenilenebilir enerjiye geçiş için çalışmalar yapıldığını açıkladı. İşte detaylar;
AB’den Korkutan Açıklama Geldi: Ucuza Enerji Devri Bitti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda konuşan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen,  Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel doğal gaz arzının sıkılaştığına açıkladı. Rusya’nın son 8 ayda Avrupa’nın tedarikini karşıladığı gaz miktarını yüzde 80 düşürdüğünü anımsattı.

Azaltılan gaz arzının çeşitlendirmek için enerji tasarrufunun artırıldığını beliren Leyen, bir yandan da yenilebilir enerji yatırımlarının hızlandırılarak durumun telafi edildiğini söyledi. Avrupa’daki gaz depolarının bu kış için dolu olduğunu kaydetti.

Rusya’dan ucuza alınan enerji tedarikinin birçok Avrupa endüstrisinin iş modelinin parçası olduğunu ancak Ukrayna’ya yapılan saldırılarla bu modelin paramparça olduğunu vurguladı.

ABD Yasası Haksız Rekabete Yol Açıyor

Söz konusu modelin bittiğini ve tekrar geri gelmeyeceğini bildiren Leyen, Rus gazının yokluğunda Avrupa’nın çok daha yüksek fosil yakıt fiyatlarıyla karşılaştığını hatırlattı. Sürdürülebilirlik için tek yolun yenilenebilir enerjiye geçiş olduğunu ancak bu geçişin bir gecede olamayacağını savundu.

ABD’deki enflasyonu düşürme yasasına da değinen Leyen, yasanın haksız rekabete yol açma riskinin olduğunu öne sürdü. Konuyla ilgili şu şekilde konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Zamana karşı bir yarış olmalı, birbirimize karşı değil. Aşağıya doğru değil, yukarıya doğru bir yarış olmalı.”

Avrupa Enflasyonu Düşürme Yasası ile Yanıt Vermeli

Yasadaki üç temel noktayı vurgulayan Leyen, “Büyük bir bölümünün temelini oluşturan ‘Amerikan Satın Al’ mantığı. İkincisi, ayrımcılığa yol açabilecek vergi indirimleri. Üçüncüsü, Avrupalı ​​şirketlerin aleyhine olabilecek üretim sübvansiyonları.” ifadelerini kullandı.

Bahsi geçen sorunların ele alınarak yasaya karşı Avrupa’nın enflasyonu düşürme yasasının hazırlayıp yanıt vermesi gerektiğine işaret etti.

Avrupa’nın kamu yatırımlarının artırılması ve kolaylaşması için kuraların değişmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca yasanın endişe verici yönleriyle ilgili ABD ile ortak çalışılması için çağrıda bulundu.

İklim Değişikliğine Karşı Mücadelede Yatırımlar Stratejik Olmalı

Leyen, iklim değişikliğine karşı küresel mücadelede Avrupa’daki güçlü sanayi gücünün harekete geçirilmesi gerektiğini paylaştı. Yatırımların stratejik ve temiz teknoloji sektörüne odaklanması gerektiğini dile getirdi.

Yeşil dönüşümde liderliğin devam etmesi için yapısal çözümlere ihtiyaç olduğunu ve bu alanda bir fon kurulmasını talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.