Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Afrika’ya Gıda ve Enerji Hamlesi

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Afrika’ya yapılacak gıda desteğini duyururken, enerjide yapılacak işbirliğini açıkladı.
AB’den Afrika’ya Gıda ve Enerji Hamlesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 11’inci Avrupa Birliği-Afrika Birliği Komisyonlar Arası Toplantısı sonrasında basın açıklaması yaptı. AB ile Afrika Birliği’nin çok doğru bir zamanda bir araya geldiğini söyleyen Leyen, yapılacak destekleri açıkladı.

“Bugünkü toplantı, hepimizin ortaklığımıza güçlü bir şekilde bağlı kaldığımızı doğruladı.” ifadesini kullanan isim, AB’nin Afrika’da gıda güvenliği ve daha güçlü gıda sistemleri için 2024 yılına kadar 4,5 milyar Euro’dan fazla kaynak sağlayacağını açıkladı.

Bunun yanında gübreleri de daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için çalıştıklarını duyurdu.

Rusya’nın küresel ölçekte büyük bir savaş başlattığını ve bu zamanlarda Afrika-Avrupa ortaklığının her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi.

Savaşın gıda güvenliği üzerinde yarattığı olumsuz etkilere değinen Leyen, bu durumun dünyanın birçok yerinde hissedildiğini fakat en çok Afrika’yı etkilediğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Yerel Gıda Üretimi Modernize Edilecek

4,5 milyar Euro’luk kaynağın sadece acil gıda yardımı olarak algılanmaması gerektiğini, yerel gıda üretimini modernize etmek için de kullanılacağını açıkladı. AB olarak Afrika’nın gıda konusunda kendi kendine yeten bir ülke olması için çalıştıklarını söyledi.

Rusya dolayısıyla gübre meselesinin de çok önemli bir sorun olduğunu aktaran Leyen, kısa ve orta vadede çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için de ortak bir gübre gücü oluşturma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Toplantıda ele alınan ikinci konu enerji olurken, Rusya’nın bu konuda yaptığı şantajların AB’nin gözünü açtığını belirtti. Hem tedarik çeşitliliği yaratmaya hem de temiz enerjiye geçişi hızlandırmaya çalıştıklarını söyledi.

Afrika’nın bol miktarda temiz enerji kaynağı olduğunu, bu noktada güçlerini birleştirebileceklerini, yerli ve uygun fiyatları enerjinin sağlanması için de AB’nin destek vereceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.