Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’den Yeni İddia: Kuzey Kore’den Rusya’ya Mühimmat Desteği

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin Orta Doğu ve Afrika üzerinden Rusya'ya mühimmat desteği sağladığını iddia etti. İşte detaylar;
ABD’den Yeni İddia: Kuzey Kore’den Rusya’ya Mühimmat Desteği
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin stratejik iletişim koordinatörü John Kirby bugün Kuzey Kore’nin Rusya’ya önemli sayıda top mermisi sağladığını duyurdu. ABD tarafı sevkiyatın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ülkelere gönderiliyormuş gibi görünmesini sağlayarak gizlenmeye çalışıldığını iddia etti.

Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonunda kullanılmak üzere Kuzey Kore tarafından sağlanan mühimmatın, varış noktasını Orta Doğu ülkelerine gönderiliyormuş gibi gösterildiği bildirildi. Bu şekilde desteğin gizlediği kaydedildi.

ABD’li yetkililer, Rusya’nın İran’dan aldığı insansız hava araçları ve diğer silahlarla birlikte gizli Kuzey Kore sevkiyatlarının da olduğunu savundu. Moskova’nın konvansiyonel topçu cephaneliğinin sekiz aylık savaş sırasında azaldığını öne sürerek bir başka destekleyicisi olduğunu ekledi.

Sevkiyat İçeriği Hakkında Bilgi Verilmedi

Kirby’nin, ABD’de 24 saat haber yayın yapan şirket CNN’e yaptığı açıklamada, “Eylül ayında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Rusya’ya mühimmat sağlamayı amaçladığını açıkça reddetti” dedi.

Kirby açıklamasında Kuzey Kore’nin Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına gizlice önemli sayıda top mermisi ve silah sevkiyatı sağladığına dair bilgilerin olduğuna işaret etti.

Ancak ABD’li yetkililerin söz konusu iddiaları destekleyen bir kanıt sunmadığı kaydedildi. Habere göre istihbaratın, sevkiyatların ne kadar silah içerdiği ve bu mühimmat ödemelerinin nasıl yapılacağı hakkında da bilgi vermediği söylendi.

Koordinatör John Kirby açıklamalarını, “Bu gönderilerin alınıp alınmadığını izlemeye devam edeceğiz” diyerek tamamladı.

ABD Eylül Ayında Sevkiyat Yapılacağını İddia Etmişti

Amerikan istihbaratı Eylül ayı başlarında Kuzey Kore’nin Rusya’ya milyonlarca roket ve top mermisi tedarik edeceğini duyurmuştu. ABD ve Avrupa tarafından uygulanan yaptırımlar sebebiyle Rus ordusunun malzeme temin etme konusuna zarar verdiğini bundan kaynaklı İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere yöneldiğini belirtmişti.

Eylül ayında yapılan açıklamada da satın alma işlemlerinin zamanlaması ve ne kadar olacağına dair bilgi verilmemişti. Rusya’nın ilerideki süreçte ek olarak Kuzey Kore ekipmanı satın almaya çalışacağı öne sürülmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu