Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Ukrayna’ya Yüklü Yardım: Mayınlar Temizlenecek

ABD, Ukrayna'daki mayın ve mühimmatın temizlenmesi için 89 milyon dolarlık yardımı onayladı. Detaylar haberde;
ABD’den Ukrayna’ya Yüklü Yardım: Mayınlar Temizlenecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya yardımları devam ediyor. Salı günü yapılan açıklamada yeni yardım paketinin onaylandığı duyuruldu.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ukrayna’nın kara mayınlarını ve patlamamış mühimmatı temizlemek için bir yıl boyunca 100 ekibi donatması ve eğitmesine yardımcı olmak için 89 milyon dolarlık yardımı onayladığı belirtildi.

Ukrayna için Şimdiye Kadarki En Büyük Mayın Temizleme Programı

Finansmanın, Ukrayna’da gerçekleşecek şimdiye kadarki en büyük ABD mayın temizleme programı olduğu belirtiliyor.

Bir yetkili bu yeni yardımı, Ukrayna’nın 1960’lar ve 70’lerde Güneydoğu Asya’daki Amerikan savaşının ardından Vietnam, Kamboçya ve Laos’taki patlamamış mühimmatı silahsızlandırma girişimleriyle karşı karşıya kalmasıyla karşılaştırdı.

Yetkili, “Çok uzak olmayan geçmişteki bazı çatışmalara, örneğin Vietnam Savaşı’na bakarsanız, bu savaşın sona ermesinden 50 yıl sonra hala Güneydoğu Asya’da mühimmat temizliyoruz. Bu, bununla eşit olabilir” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Mayın temizleme programının müteahhitler ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yürütüleceği belirtildi.

Bir bölümü Ukrayna bağlantılı bütçe taleplerinden gelen paranın, yalnızca eğitim değil aynı zamanda özel mayın tespiti ve gerekirse hafriyat ekipmanını da finanse edeceği söylendi.

Yetkili Temizlenecek Alan Hakkında Bilgi Verdi

Ukraynalı bir yetkili, yeni finansman paketinin ülke için en önemli alanlardan birine hitap ettiğini söyledi. Ukrayna Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin baş yardımcısı Andriy Yermak, “Tahminlerimize göre, 160.000 kilometrekarelik Ukrayna arazisinin mayın temizliği gerekiyor, bu da yaklaşık Virginia, Maryland ve Connecticut’ın toplamı kadar” şeklinde konuştu.

Ülkenin Genelkurmay Başkanı ise bir Telegram gönderisinde “Bu yardım Ukrayna’nın toparlanmasını hızlandıracak” ifadelerini kullandı.

Bir Dışişleri Bakanlığı raporuna göre ABD, konvansiyonel silah imhasının en büyük mali destekçisi konumunda. ABD, 1993’ten 2021’e kadar 100’den fazla ülkeye 4,2 milyar dolardan fazla yardım sağladı.

Amerika Birleşik Devletleri aynı zamanda dünyanın en büyük silah ihracatçısı olarak biliniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.