Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’den Rusya’ya Yeni Yaptırım: 400 Kişi Daha Eklendi

ABD, aralarında Rusya'nın en büyük bankası Sberbank'ın Başkanı'nın da yer aldığı yeni yaptırım listesini açıkladı. Detaylar şöyle…
ABD’den Rusya’ya Yeni Yaptırım: 400 Kişi Daha Eklendi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD, günlerdir dile getirilen Rusya’ya yeni yaptırım paketini duyurdu. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, 400’den fazla kişinin daha yaptırım listesine eklendiği bildirildi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın daha ağır yaptırımları görüşmek için Avrupa’da olduğu söylenirken, karar “ABD, Avrupa Birliği ve G7 ortaklarımızla yakın koordinasyon içinde bugün 400’den fazla kişi ve şirketi yaptırım listesine almıştır. Bunlar arasında Rus elitler, 300’den fazla Duma üyesi ve savunma şirketleri yer almaktadır.” sözleriyle duyuruldu.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı sürdürdüğü müddetçe bu yaptırımların devam edeceği belirtildi. Rublenin değer kaybettiği, Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nın haftalardır kapalı olduğu, Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yüzde 20’ye çıkardığı belirtilirken, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 15 daralması öngörüldü.

“Rusya’nın savaş çabalarının tedarikçilerini ve dolayısıyla tedarik zincirlerini hedefliyoruz ve hedeflemeye devam edeceğiz.” denilen açıklamada, listeye eklenen isimler şöyle sıralandı:

  • 328 Duma üyesi
  • Rusya’nın en büyük finans kuruluşu Sberbank’ın başkanı ve 1990’lardan beri Putin danışmanı olan Herman Gref.
  •  Rus seçkin Gennady Timchenko, şirketleri ve aile üyeleri.
  •  Rus finans kurumu Sovcombank’ın 17 yönetim kurulu üyesi.
  • Rusya’nın savunma sanayi üssünün bir parçası olan ve Rus helikopterleri, taktik füzeler şirketi, yüksek hassasiyetli sistemler, NPK Tekhmash dahil olmak üzere Rusya’nın Ukrayna halkına, altyapısına ve topraklarına yönelik saldırılarında kullanılan silahları üreten devlete ait 48 büyük savunma işletmesi OAO, Kronshtadt.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu