Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Rusya’ya Seçime Müdahale Kampanyası Suçlaması

ABD ile Rusya arasındaki gerilimli süreçte bu kez seçime müdahale kampanyası suçlaması gündeme geldi. Detaylar haberde;
ABD’den Rusya’ya Seçime Müdahale Kampanyası Suçlaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Cuma günü yapılan açıklamada bir Rus vatandaşının Rus propagandasını yaymak ve Amerikan seçimlerine müdahale etmek için uzun yıllara dayanan bir planı uygulamaya koymakla suçlandığı belirtildi.

Aynı kişinin Florida, Georgia ve California’daki çeşitli siyasi gruplar arasında anlaşmazlık çıkarmak için çalışmalar yaptığı da ifade edildi.

Kimliğinin Moskova’da ikamet eden Rus Federal Güvenlik Servisi Üyesi Aleksandr Viktorovich Ionov olduğu söylenen kişi, ABD vatandaşlarının Rus hükümetinin yasa dışı ajanları olarak hareket etmesini sağlamak için komplo kurmakla suçlandı.

Ionov suçlu bulunursa, beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Ionov’a Yönelik Suçlamalar Detaylandırıldı

Bakanlık, Ionov’un grupları mali olarak desteklediğini, onlara Rus yanlısı propaganda yayınlamalarını emrettiğini ve Rus çıkarlarını ilerletmeyi amaçlayan koordineli eylemler gerçekleştirdiklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, Ionov’un Florida’daki bir ABD siyasi grubu üzerindeki kontrolünü yerel seçimlere müdahale etmek için kullandığını ve 2017 ve 2019 yıllarında iki kişinin St. Petersburg, Florida siyasi kampanyalarını desteklediği söylendi. Ancak bu konuda isim verilmedi.

Toplam 2 Kişi ve 4 Kuruluşa Yaptırım Uygulandı

Bakanlık, tahminen Aralık 2014’ten Mart 2022’ye kadar Ionov’un en az üç Rus yetkiliyle birlikte ABD’yi hedef alan kötü niyetli bir dış etki kampanyası yürüttüğünü ifade etti.

Ayrı bir gelişmede ABD Hazine Bakanlığı; Ionov ile birlikte Kamu Girişimi Yaratıcı Diplomasisini Destekleme ve Geliştirme Merkezi kurucusu Natalya Valerievna Burlinova’ya da yaptırım uygulandığını duyurdu.

Yine Rusya’nın ABD’yi ve Ukrayna da dahil olmak üzere müttefikleri ile ortaklarını manipüle etme ve istikrarsızlaştırma girişimlerinde çeşitli roller üstlenmesinden dolayı 4 kuruluşa da yaptırım uygulandığı duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.