Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Provokasyon Suçlaması! Gündemde Güney Çin Denizi Var

ABD, Çin'i Güney Çin Denizi'ndeki topraklara ve orada faaliyet gösteren diğer devletlere karşı artan provokasyonlar yapmakla suçladı. Detaylar haberde;
ABD’den Provokasyon Suçlaması! Gündemde Güney Çin Denizi Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanlığı Doğu Asya Müsteşar Yardımcısı Jung Pak, bir ABD düşünce kuruluşu etkinliğine verdiği demeçte Çin Halk Cumhuriyeti’nin Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerini ele aldı.

Pak, “Güney Çin Denizi’nde hak talebinde bulunanlara ve bölgede yasal olarak faaliyet gösteren diğer devletlere karşı Çin kaynaklı provokasyonlarda açık ve yukarı doğru bir eğilim var” ifadelerini kullandı.

Pak’ın Gündeminde Güney Çin Denizi’ndeki Son Durum Vardı

Pak, Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’ne konuşurken, Çin uçaklarının, Güney Çin Denizi üzerindeki uluslararası hava sahasında Avustralya uçaklarına giderek daha fazla güvenli olmayan şekilde müdahalede bulunduğunu söyledi. Pak ayrıca, son birkaç ayda gerçekleşen üç ayrı olayda Filipinler’in münhasır ekonomik bölgesi içinde yer alan deniz araştırmaları ve enerji arama faaliyetlerine meydan okunduğunu ifade etti.

Müsteşar yardımcısının sözleri, Güneydoğu Asya dışişleri bakanları ve ortakların önümüzdeki hafta Kamboçya’da yapacağı toplantılardan önce geldi.

Pak: “İddialar Yasa Dışı”

Çin, Güney Çin Denizi’nin neredeyse tamamında hak iddia ediyor ve Pak, iddiaları “geniş ve yasa dışı” olarak nitelendiriyor.

GCM Yatırım Banner

Pak, Çin’in bu tür iddiaları uygulamaya yönelik “kışkırtıcı eylemlerinin” bölgesel istikrarsızlığa katkıda bulunduğunu ve diğer hak talebinde bulunan devletlerin ekonomilerine zarar verdiğini söyledi. Ayrıca mevcut deniz düzenini baltaladığını ve bu hayati su yoluna güvenen veya faaliyet gösteren tüm ulusların hak ve çıkarlarını tehdit ettiğini de sözlerine ekledi.

Washington’un “Pekin ile çok karmaşık bir ilişkisi olduğunu”, Güneydoğu Asya’da ve gelişmekte olan dünyanın geri kalanında yaptığı her şeye karşı koymaya çalışmadığını belirten Pak son olarak şu ifadeleri kullandı:

Pekin ile ilişkileri olan ülkelerin, özerkliklerini ve egemen karar alma mekanizmalarını savunmak için gerekli araçlara ve güce ve yeteneğe sahip olduğundan emin olmak istiyoruz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.