Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den İran Devlet Medyasının Üst Düzey Çalışanlarına Yaptırım!

ABD, son dönemde yaşanan gelişmelerin ışığında İran devlet medyasının üst düzey çalışanlarına yaptırım uygulamaya başladı. Detaylar haberde;
ABD’den İran Devlet Medyasının Üst Düzey Çalışanlarına Yaptırım!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD, Çarşamba günü duyurduğu kararla İran devleti tarafından yönetilen bir medya kuruluşunun üst düzey çalışanlarına yaptırım uygulamaya başladı. İlgili kuruluşu, İran’ın kendi halkına yönelik baskı ve sansür uygulamasında kritik bir araç olmakla suçladı. Böylelikle, protestolara yönelik tavırları nedeniyle Tahran üzerindeki baskıyı artırmış oldu.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran Radyo Televizyon Kurumu’nun (Islamic Republic of Iran Broadcasting-IRIB) altı üst düzey çalışanına yaptırım uygulandığı ifade edildi.

Bakanlık, Suçlamalarla İlgili Detaylar Verdi

Hazine, IRIB’in tutukluların yüzlerce zorla itirafını yayınladığını belirtti. Ayrıca halkı yanıltıcı şekilde, akrabalarının İranlı yetkililer tarafından öldürülmediğini iddia etmeye zorlanan kişilerin röportajlarını hazırladı ve yayınladı.

Gerçekleşen bu hamle, medya kuruluşunun iki sorgulayıcı-gazetecisini ve diğerlerinin yanı sıra IRIB’in müdürü ve müdür yardımcısını hedef aldı.

Eylem, belirlenen kişilerin tüm ABD varlıklarının dondurulması ve Amerikalıların onlarla işlem yapmasını yasaklamaktadır. Hedeflenen çalışanlarla belirli işlemlerde bulunanlar da yaptırımlarla karşılaşma riskiyle karşı karşıyadır.

GCM Yatırım Banner

Nelson: ABD, İran Halkının Yanında Olmaya Devam Edecek

Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson yaptığı açıklamada, “İran hükümetinin zorla gerçekleştirilen itiraflara sistemsel olarak bel bağlaması, hükümetin vatandaşlarına ve uluslararası topluma gerçeği söylemeyi reddettiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Nelson ayrıca ABD’nin, İran halkını barışçıl protestolarını sürdürürken destekleme taahhüdünü sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de polis nezaretinde ölümünün ardından yapılan gösteriler, 1979 devriminden bu yana İran’ın ruhban liderliğine karşı en cesur meydan okumalardan biri haline geldi.

İnsan hakları aktivisti HRANA haber ajansı, 52’si küçük yaşta olmak üzere 344 kişinin öldürüldüğünü söyledi. Ayrıca 15.820 kişinin tutuklanmasına ek olarak 40 güvenlik gücü mensubunun öldürüldüğünü bildirdi.

Devlet basınında çıkan haberlere göre, tutuklanan binlerce kişiden 19 kadarı ölüm cezası içeren suçlamalarla karşı karşıya bulunuyor.

Amini’nin ölümünün, önceden var olan koşullardan kaynaklandığını söyleyen İran, ABD de dahil olmak üzere düşmanlarını ülkede istikrarı bozmak için huzursuzluk çıkarmakla suçlamaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.