Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Hamas Bağlantılarına Yaptırım: Aralarında Türkiye de Var

İsrail'e olan desteğini her alanda sürdüren ABD, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkedeki Hamas bağlantılı kişilere finansal yaptırım uyguladı.
ABD’den Hamas Bağlantılarına Yaptırım: Aralarında Türkiye de Var
HABER GİRİŞ

İsrail’e olan desteğini sürdüren ABD, Hamas ile bağlantılı kişilere yaptırım uygulandığını açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre on önemli Hamas üyesine yönelik yaptırım kararı alındı.

Bugün yapılan yazılı açıklamada aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Gazze, Sudan, Cezayir ve Katar’daki Hamas üyelerinin finansal kolaylaştırıcılarına yaptırım uygulandığı bildirildi.

Söz konusu kararın Hamas’ın gizli yatırım portföyündeki varlıkları yöneten üyeleri, İran rejimiyle yakın bağları olan Katar merkezli bir finansal kolaylaştırıcıyı, Hamas’ın kilit komutanlarından birini ve Gazze merkezli bir sanal para borsası ve onun operatörünü kapsadığı bildirildi.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen yaptırım kararın dair açıklamada bulunarak “ABD, çocuklar da dahil olmak üzere İsrailli sivillere yönelik acımasız ve vicdansız katliamının ardından Hamas’ın finansörlerini ve kolaylaştırıcılarını hedef almak için hızlı ve kararlı bir eyleme geçiyor.” dedi.

Araçlarını Hamas’a karşı kullanmaktan çekinmeyeceklerini dile getiren Yellen, fon toplama ve kullanma yeteneğini engellemek için gerekli tüm adımları atmaya devam edeceklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Yaptırımın Hamas’la ilgili her türlü varlığın takip edilmesi, dondurulması ve ele geçirilmesi için müttefikler ve ortaklarla koordinasyon sağlanmasını da içerdiğini aktardı.

ABD Hazine Bakanlığı Dış Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Hamas’ın gizli yatırım portföyüyle bağlantılı altı kişiyi, iki üst düzey yetkilisini ve Gazze merkezli bir sanal para borsası ve onun operatörünü belirlediği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.