Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’den Avrupa’ya Rekor LNG İhracatı

ABD, 2022 yılının ilk dört ayında sıvılaştırılmış doğal gazın yüzde 74’ünü Avrupa’ya ihraç etti. Detaylar haberimizde;
ABD’den Avrupa’ya Rekor LNG İhracatı
HABER GİRİŞ

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayımlanan rapor, ABD’den Avrupa’ya LNG ihracatında sert yükselişi ortaya serdi.

Rapora göre ABD’nin bu yıl Avrupa’ya ihraç ettiği sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) miktarı geçen yılki ortalama ihracatın yaklaşık iki katına ulaştı. 2021’in Ocak-Nisan döneminde ABD sahip olduğu gazın yaklaşık yüzde 34’lük kısmını Avrupa’ya ihraç etmişti.

2020-2021 yıllarında ise ABD LNG’sinin ana hedefi, toplam ihracatın neredeyse yarısını oluşturan Asya ülkeleri olmuştu. Bu yıl, Ukrayna-Rusya savaşının etkisiyle ihracatın büyük kısmı Avrupa’ya gidiyor.

İhracat Rakamlarında Yükseliş

Yayımlanan raporda ABD’nin LNG ihracatının 2022’nin ilk 4 ayında günde ortalama 11,5 milyar fit küp ile 2021 yıllık ortalamasına kıyasla yüzde 18 arttığı belirtildi.

Yüksek artışın Avrupa tarafından gelen taleplerden olduğuna vurgu yapıldı. Avrupa ülkeleri tarafından Rusya’ya yönelik gaz ithalatı yaptırımlarının da ABD’nin ihracat rakamlarına olumlu yansıdığı raporda görülüyor.

GCM Yatırım Banner

Düşük Stok Nedeniyle Rekor İthalat

2021 Aralık ayından itibaren Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere doğal gaz stoklarının yetersiz olması nedeniyle rekor düzeyde LNG ithalatına başvurdu. Bu yıl Avrupa’da yaşanan kış mevsiminin hafif geçmesi ve ABD’den yapılan LNG ithalatıyla AB ülkeleri Rus yaptırımlarından çok etkilendi.

2021 yılında ABD gaz ihracatının yüzde 26’sını AB ve İngiltere oluşturdu. 2022 yılının ilk dört ayında ise AB ve İngiltere’ye yapılan LNG ihracatı geçen yıla kıyasla yaklaşık üç kattan fazla arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın