Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Tüketicilerin Enflasyon Beklentisinde Önemli Değişim!

ABD'de tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentileri önemli ölçüde azaldı. Detaylar haberde,
ABD’de Tüketicilerin Enflasyon Beklentisinde Önemli Değişim!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda gözler yeniden ABD enflasyon verilerine çevrildi. Takvime göre Temmuz ayının ABD tüketici enflasyon oranları 10 Ağustos 2022 Çarşamba günü duyurulacak.

Bunun öncesinde New York Merkez Bankası’nın aylık tüketici beklentileri anketinin sonuçları paylaşıldı. Tüketicilerin enflasyon beklentileri gaz fiyatlarındaki keskin düşüşün yanı sıra gıda ve konut fiyatlarındaki hızlı artışların gelecek dönemde geri çekileceğine dair artan inancın etkisiyle önemli ölçüde düşmüş görünüyor.

Tüketici Beklentileri Anket Sonuçları Duyuruldu

Anketten çıkan sonuçlara göre katılımcıların enflasyon beklentisi önümüzdeki 12 ay için yüzde 6.2 ve önümüzdeki üç yıl için yüzde 3.2’ye geriledi.

Bu rakamlar tarihi standartlara göre hala çok yüksek seviyede görünse de Haziran ayı anketinin sırasıyla yüzde 6.8 ve yüzde 3.6 sonuçlarına kıyasla dikkat çekici bir düşüşe işaret ediyor.

Ankete katılanlar geçen yıl yüzde 60 artan gaz fiyatlarının, Haziran ayına göre 4.2 puanlık bir düşüşle gelecek yıl sadece yüzde 1,5’lik bir hızla artmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca konut fiyatlarının, Kasım 2020 tarihinden bu yana öngörülen en düşük beklenti olacak şekilde Haziran ayındaki yüzde 4.4’e kıyasla yüzde 3.5 artması bekleniyor.

Bunun yanında beş yıllık enflasyon beklentileri de 0.5 puan düşerek yüzde 2,3’e geriledi.

Anket sonuçları, FED’in 40 yılı aşkın süredir en yüksek seviyede seyreden enflasyonu aşağı çekmek için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükselttiği bir dönemde çıktı.

FED’den Faiz Artışına Devam Mesajı

Bununla birlikte, New York Merkez Bankası’nın Temmuz ayı sonuçları, politika yapıcılara Eylül’de olmasa da enflasyon verilerinin iş birliği yapması durumunda yılın ilerleyen aylarında geri çekilmeleri için neden verebilir. FED, uzun vadede enflasyonu yüzde 2 seviyesinde hedefliyor. Buna bağlı olarak ankette öngörülen seviyeler, FED’in rahatlık seviyesinin oldukça üzerinde kalıyor.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada enflasyonun yakın zamanda düşmesini beklemediğini ve faiz oranlarını yükseltmeye devam etme ihtiyacı gördüğünü söyledi. San Francisco FED Başkanı Mary Daly ise artışların “bitmekten çok uzak” olduğunu söyleyerek benzer bir tutum sergiledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın