Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tüketici Güveni Eylül 2021 Sonrası En Yükseğe Çıktı

ABD’nin takip edilen verilerinden tüketici güveni, Temmuz’da artış kaydetti. Ayrıntılar haberde…
ABD’de Tüketici Güveni Eylül 2021 Sonrası En Yükseğe Çıktı
Yorum

Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırladığı Temmuz ayına ilişkin tüketici güven endeksi öncü verileri açıklandı. ABD’de Michigan Üniversitesi tarafından ölçülen tüketici güven endeksi, Temmuz’da aylık bazda 8,2 puan artışla 72,6’ya çıktı. Bu Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen tüketici güven endeksinin, bu dönemde 65,5 değerini alması öngörülüyordu. Endeks Haziran’da 66,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların şu anki finansal koşullara yönelik değerlendirmesini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Temmuz’da aylık 8,5 puan artışla 77,5’e yükseldi. Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi de aynı dönemde 7,9 puan yükselerek 69,4’e ulaştı.

Rapora dair açıklamalarda bulunan Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, tüketici güven endeksinin Eylül 2021’den bu yana en yüksek seviyeye çıktığına dikkat çekti.

Endeksin tüm bileşenlerinin önemli ölçüde iyileştiğine işaret eden Hsu, yükselişin büyük ölçüde enflasyonda devam eden yavaşlamanın yanı sıra iş gücü piyasalarındaki istikrara bağlanabileceğini söyledi.

Hsu, Haziran’da yüzde 3,3 olan tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin Temmuz’da 3,4’e çıktığını vurguladı ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin de yüzde 3,1 olduğunu belirtti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu