Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Toptan Eşya Stokları Mayıs’ta Beklentilerin Üzerinde

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs 2023 dönemine dair toptan eşya stokları ve satış verilerini açıkladı. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Toptan Eşya Stokları Mayıs’ta Beklentilerin Üzerinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs 2023 dönemine ilişkin toptan eşya stokları ve satış verilerini bugün yaptığı açıklamayla duyurdu. Ülkede toptan eşya stokları, Mayıs’ta bir önceki aya kıyasla değişim göstermedi.

Toptan eşya stokları, bu dönemde 913,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Toptan Eşya Stokları Beklenti Üstünde

ABD’de toptan eşya stokları, Mayıs’ta değişim göstermemesiyle beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş oldu. The Wall Street Journal’ın anket yaptığı ekonomistler toptan satış stoklarının Mayıs ayında yüzde 0,1 düşmesini bekliyorlardı.

Bu gelişmeyle, Nisan’da toptan eşya stoklarına dair değişim de yüzde eksi 0,3 olarak revize edildi.

Geçen Yıla Göre Yüzde 3,7 Artış

Toptan eşya stokları, 2022 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığında Mayıs 2023 döneminde yüzde 3,7 oranında yükseliş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Dayanıklı mal stokları, makine, metal ve otomotivdeki kazançların, kerestedeki düşüşleri ve elektrikli ve bilgisayar ekipmanlarındaki küçük düşüşleri dengelemesiyle aylık yüzde 0,6 arttı.

Dayanıksız tüketim malları stokları, tarım ürünleri, kağıt, petrol ve bakkaliye ile yüzde 1 düşerken, kimyasallar ve ilaçlar ay boyunca yükseldi.

Toptan Eşya Satışları Aylık ve Yıllık Bazda Düştü

Aynı dönemde ABD’de gerçekleşen toptan eşya satışları ise Nisan 2023’e göre yüzde 0,2 geriledi ve 650,2 milyar dolar oldu.

Toptan eşya satışlarına ilişkin piyasa beklentisi, bu dönem için yüzde 0,3 artış yönündeydi. Dolayısıyla bu kategoride beklentiler karşılanamamış oldu. İlgili veri, bir önceki ayda değişim göstermemişti.

Toptan eşya satışları, bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında da düşüş gösterdi. Yıllık bazda düşüş yüzde 4 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.