Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Maymun Çiçeği Vakaları Haftalık Bazda İkiye Katlandı

Dünya genelinde yayılması ile endişe yaratan maymun çiçeği vakaları, ABD’de artış gösteriyor. Ayrıntılar haberde...
ABD’de Maymun Çiçeği Vakaları Haftalık Bazda İkiye Katlandı
HABER GİRİŞ

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve halk sağlığı yetkilileri hastaları izole etmek ve virüsün topluluklara yayılmasını önlemek amacıyla testleri artırdığı için 11 eyalette 20 onaylanmış veya şüpheli maymun çiçeği vakası tespit etti.

Bir CDC yetkilisi olan Dr. Jennifer McQuiston, halk için genel sağlık riskinin şu anda düşük olduğunu söyledi. McQuiston, ABD’li hastaların çoğunun uluslararası seyahat geçmişine sahip olduğunu ve virüsü yurtdışındayken kapmış olmalarının muhtemel olduğunu, ancak virüsün yurt içinde yayılabileceğini ifade etti.

McQuiston topluluk düzeyinde bir aktarım olabileceğini ve bu nedenle gözetimi artırmak istediklerini belirtti. McQuiston, ABD veya Avrupa’daki mevcut salgın sırasında maymun çiçeği kaynaklı ölüm bildirilmediğini, tüm hastaların iyileşme sürecine girdiğini ifade etti.

Vakaların Çoğu Avrupa’da

Dünya Sağlık Örgütü, 30 ülkede 550′den fazla maymun çiçeği enfeksiyonu tespit etti ve vakaların çoğu Avrupa ülkelerinde bildirildi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus konuyla ilgili, birden fazla ülkede maymun çiçeği vakalarının aniden ortaya çıkmasının, virüsün Batı ve Orta Afrika dışında bir süredir fark edilmeden yayıldığını gösterdiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

CDC, onaylanmış veya şüphelenilen maymun çiçeği enfeksiyonu olan kişilere, yerel veya eyalet sağlık departmanları aksini söyleyene kadar evde tecrit etmelerini söyledi.

Doğrulanmış enfeksiyonları olan kişilerin, hastalığı karakterize eden cilt lezyonları tamamen çözülene, kabuklar düşene ve yeni bir cilt tabakası oluşana kadar izolasyonda kalması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.