Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Sonuçları Acı Olacak

ABD'de kadınların kürtaj hakkına ilişkin kararın yankıları sürerken olası ekonomik sonuçları için arka arkaya uyarılar geliyor. İşte detaylar;
ABD’de Kürtaj Kararının Ekonomik Sonuçları Acı Olacak
HABER GİRİŞ

ABD Yüksek Mahkemesi’nin 50 yıldır yürürlükteki kürtaj hakkını kaldırması tüm dünyanın gündemine oturdu.

1973 tarihli Roe v. Wade isimli karar bozulurken hakkı düzenleme yetkisi halka ve seçilmiş temsilcilere iade edildi.

Yüksek Mahkeme’nin kararı, ABD Başkanı Joe Biden dahil birçok diplomat tarafından eleştirilirken ülkede protestolar düzenlendi.

Kararın sonuçlarına ilişkin olası senaryolar arasında ekonomistlerin yorumları dikkat çekti.

Uzmanlar 1973 tarihli dönüm noktası niteliğindeki Roe v. Wade kararının bozulmasının ülkeye getireceği ekonomik maliyet konusunda uyardı.

Kürtaj hakkının, yasal ve politik yönünün dışında aynı zamanda ekonomik bir mesele olduğunun altı çizildi. Ekonomistler, kürtaj yasaklarının yetenekli kadınların iş gücünden alıkonulmasına yol açabileceğini öngördü.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda Disney ve JPMorgan Chase dahil bazı bazı büyük işverenler, çalışanlarının kürtaj hakkı vermeye devam eden eyaletlere seyahatlerini finanseyi taahhüt ettiğinden, bu maliyetlerin müşterilere daha yüksek fiyatlar şeklinde yansıtılmasının muhtemel olduğu söylendi.

Öte yandan mahkeme kararının yine en savunmasızları vuracağı noktasında yaygın bir fikir birliği vardı. Buna göre karardan en ciddi şekilde etkilenen kişiler, hamile kaldıktan sonra sınırlı seçenekleri olabilecek düşük gelirli kadınlar olacak.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de Kongre’deki yakın tarihli ifadesinde, Roe v. Wade’in bozulmasının ekonomik açıdan çok zarar verici olacağı konusunda uyardı.

Kürtaja erişimin ekonomik etkileri konusunda yıllardır yapılmış birçok araştırmanın olduğunu belirten Yellen, bunun kadınlar için yoksulluk içinde yaşama veya kamu yardımına ihtiyaç duyma olasılığını kesinlikle artırdığını söyledi.

Yellen, Roe altındaki onlarca yıllık kürtaj haklarının daha fazla kadının okulu bitirmesine, işgücüne katılmasına ve kazanç potansiyellerini artırmasına izin verdiğini gözlemlediğini aktardı.

Kadınlara çocuk sahibi olma konusunda karar verme hakkının ortadan kaldırılmasının, ekonomi üzerinde çok zararlı etkileri olacağına ve kadınları onlarca yıl geriye götüreceğine inandığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.