Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Konut Kredisi Talebi Faiz Ortamına Rağmen Arttı

ABD’de Mortgage Bankacıları Derneği tarafından paylaşılan son rapora göre ülkede konut kredisi talebi toparlanıyor.
ABD’de Konut Kredisi Talebi Faiz Ortamına Rağmen Arttı
HABER GİRİŞ

ABD’de mortgage talebi, yükselen faiz oranlarının ortasında geçen hafta 28 yılın en düşük seviyesine gerilemişti. Mortgage Bankacıları Derneği’nin mevsimsellikten arındırılmış endeksine göre, toplam ipotek başvuru hacmi geçen hafta yüzde 7,4 arttı.

Bu, uygun kredi bakiyeleri olan 30 yıllık sabit oranlı ipotekler için ortalama sözleşme faiz oranının yüzde 6,71′den yüzde 6,79′a yükselmesi ve puanların 0,77′den 0,80′e yükselmesine rağmen gerçekleşti. Oranlar, Kasım 2022′den bu yana en yüksek seviye ve bir yıl öncesine göre 270 baz puan daha yüksek.

Yüksek Faizlere Rağmen Talep Arttı

MBA ekonomisti Joel Kan, daha yüksek oranlarla bile geçen hafta başvurularda bir artış olduğunu belirterek, geride kalan iki haftada çok düşük seviyelerin görüldüğünü ifade etti. Bir ev kredisini yeniden finanse etmek için başvurular haftalık bazda yüzde 9 arttı. Bu yine de geçen yıl aynı haftaya kıyasla yüzde 76 daha düşük seviyeyi temsil ediyor.

İpotek verisi ve analitik firması olan Black Knight’ın hesaplamalarına göre geçen haftaki oranda, finansmandan aylık tasarruf alabilen borçlu sayısı ancak 200.000 iken, bir yıl önceki orandan yararlanabilecek olan 2 milyondan fazla kişi vardı.

Bir ev satın almak için ipotek başvuruları hafta boyunca yüzde 7 arttı ve bir yıl önce aynı haftaya göre yüzde 42 daha düşüktü. Şu anda piyasada bir yıl öncesine göre daha fazla envanter bulunuyor ve yeni listelemeler hala zayıf seviyede. Bu da evlerin satılma süresinin yavaş olduğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Talepteki artış, geleneksel olarak yoğun olan bahar pazarının sadece başlangıcı olabilir. Bununla birlikte, ayarlanabilir oranlı ipotek uygulamalarının payı geçen hafta yükseldi ve bu da daha fazla alıcının bugünün hala pahalı olan konut piyasasını karşılamak için çabaladığına işaret ediyor.

Mortgage News Daily tarafından yapılan bir ankete göre ipotek oranları yüzde 7′yi geçerek daha da yükseldi . Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, dün yaptığı açıklamasında, faiz artırımlarının beklentilerin üzerinde olabileceğinin mesajını verdi.

Mortgage News Daily’nin COO’su Matthew Graham, “FED Başkanı Powell dikkate değer ölçüde yeni veya farklı bir şey söylemese de, piyasalar onun konuşmasını faiz oranı beklentilerinin gidişatını anlamlı bir şekilde değiştirmeye yetecek kadar okudu” değerlendirmesini yaptı.

Bu, yatırımcıları korkuttu ve tahvil getirilerini yükseltti. Mortgage oranları, 10 yıllık Hazine getirisini gevşek bir şekilde takip ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın