Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Kısa Vadeli Enflasyon Beklentisi 5 Ayın Zirvesinde

ABD'de Michigan Üniversitesi'nce ölçülen tüketici güven endeksi, son ayların en sert düşüşlerinden birini kaydetti. Enflasyon beklentileri de 5 ayın zirvesinde;
ABD’de Kısa Vadeli Enflasyon Beklentisi 5 Ayın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin eğilimleri doğrultusunda hazırlamış olduğu Ekim ayına dair Tüketici Güven Endeksi öncü verilerini yayımladı. Endeks, Ekim ayında Eylül’e kıyasla 5,1 puan azaldı ve 63’e geriledi.

Endeks, 2022 yılının Haziran ayından bu yana en sert aylık düşüşü kaydederken piyasa beklentilerinin altında kalan verinin bu ay 67 değerini alması tahmin ediliyordu.

Söz konusu endeks Eylül ayında 68,1, geçen yılın Ekim’inde 59.9 seviyesinde gerçekleşmişti.

Amerikalıların mevcut finansal koşullara ilişkin değerlendirmesini ölçen Mevcut Ekonomik Koşullar Endeksi, Ekim’de aylık 4,7 puan azalırken 66,7 seviyesine geriledi. Endeks, Eylül ayında 71,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

University of Michigan Ekim 2023 Verileri
Kaynak: University of Michigan

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan Tüketici Beklentileri Endeksi ise aynı dönemde 5,3 puan azalarak 60,7 oldu. Tüketici Beklentileri Endeksi, Eylül ayında 66 seviyesinde gerçekleşmişti.

GCM Yatırım Banner

Kısa ve Uzun Vadeli Enflasyon Beklentileri Yükseldi

Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, konuya ilişkin değerlendirmesinde, tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin bu ay yüzde 3,2’den yüzde 3,8’e çıktığı bilgisini verdi. Bunun, son beş ayın en yüksek seviyesi olduğuna dikkat çekti.

Söz konusu oranın Kovid-19 pandemisinden önceki iki yılda kaydedilen yüzde 2,3-3 aralığının önemli ölçüde üzerinde kaldığını ifade etti.

Uzun vadeli enflasyon beklentilerinin de yüzde 2,8’den yüzde 3’e yükseldiğini söyleyen Hsu, kişisel finansla ilgili değerlendirmelerin, enflasyona ilişkin endişelerdeki önemli artış nedeniyle düştüğünü sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.