Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Ayın En Düşüğünde

Ağustos ayının son haftasında, işsizlik ödeneğinden yararlanmak için başvuran Amerikalı sayısında azalma kaydedildi. Haftalık verilerin önemli noktaları şöyle…
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 2 Ayın En Düşüğünde
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel piyasaların yakından izlediği ABD tarım dışı istihdam verilerinden önce, bugün haftalık işsizlik maaş başvuruları açıklandı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 27 Ağustos’ta sona eren haftada, işsizlik ödeneğinden faydalanmak için başvuru yapan kişi sayısı 5 bin azalarak 232 bine geriledi.

Önceki haftanın 243 bin olan verisi 6 bin aşağı yönde revize edildi ve 237 bin olarak güncellendi. 248 bin beklentisinin altında gelen 232 binlik başvuru, Haziran sonundaki 231 binden bu yana en düşük sayı oldu.

Böylelikle ekonomideki bozulmaya rağmen işgücü piyasasındaki iyimserliğin korunduğu gözlendi. 20 Ağustos ile biten hafta itibarıyla mevsimsellikten arındırılmış sigortalı işsizlik oranı yüzde 1 ile aynı kaldı.

Söz konusu dönemde devam eden işsizlik başvuruları 26 bin artışla, 1 milyon 438 bin oldu. Bu sayı tam olarak piyasanın beklentisini karşıladı. Önceki haftanın seviyesi 1 milyon 415 binden, 3 bin aşağı revize edilerek 1 milyon 412 bine geriledi.

4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize edilmiş ortalamasına göre 4 bin 500 artışla 1 milyon 428 bin oldu. Bir önceki haftanın ortalaması ise 1 milyon 424 bin 750’den 1 milyon 424 bine revize edildi.

Yarın tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Temmuz ayında 528 bin artan istihdam rakamlarının, Ağustos’ta 300 bin gelmesi bekleniyor. Açıklanacak veriler, FED’in Eylül ayı faiz kararı için de yardımcı olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu