Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İnşaat Harcamaları Temmuz’da Beklenti Üstünde Yükseldi

ABD Ticaret Bakanlığı, Temmuz 2023 dönemine ilişkin inşaat harcama verilerini duyurdu. Beklentilerin üstünde yükseliş kaydedildi. Detaylar...
ABD’de İnşaat Harcamaları Temmuz’da Beklenti Üstünde Yükseldi
Yorum

ABD Ticaret Bakanlığı, Temmuz 2023 dönemine ilişkin inşaat harcama verilerini duyurdu. Ülkedeki inşaat harcamaları, Temmuz ayında yüzde 0,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş gösterdi.

Böylelikle inşaat harcamaları, mevsim etkilerinden arındırılmış olarak Temmuz’da bir önceki aya kıyasla yüzde 0,7 artışla 1 trilyon 973 milyar dolar oldu.

İnşaat harcamalarının ilgili dönemde yüzde 0,5 artması beklenmekteydi. Harcamalar, Haziran ayında ise yüzde 0,6 artış göstermişti.

Yıllık Bazda Yüzde 5,5’lik Yükseliş

İnşaat harcamaları, Temmuz’da yıllık bazda da yüzde 5,5‘lik artış kaydetti. Temmuz 2022’de 1.869,3 milyar dolar seviyesindeydi.

Bunun yanı sıra, bu yılın ilk yedi ayında inşaat harcamaları 1,101.5 milyar dolar ile 2022 yılının aynı dönemindeki 1,062.1 milyar doların yüzde 3.7 üzerinde gerçekleşti.

Abd Insaat Harcamalari Yillik Tablo
Kaynak: Census

Kamu ve Özel Sektör İnşaat Harcamaları Verileri

Kamu inşaat harcamaları, Temmuz’da yüzde 0,4 azalırken, özel sektör inşaat harcamaları yüzde 1 arttı.

Eğitim inşaatları mevsimsellikten arındırılmış yıllık 89,8 milyar dolar ile Haziran ayında revize edilen 89,7 milyar doların yüzde 0,1 üzerinde gerçekleşti. Otoyol inşaatı, mevsimsellikten arındırılmış yıllık 128,1 milyar dolar ile Haziran ayında revize edilen 128,9 milyar doların yüzde 0,6 altında kaldı.

Özel konut inşaatı Temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış yıllık 879 milyar dolar ile Haziran ayındaki revize edilmiş 866.8 milyar doların yüzde 1,4 üzerinde gerçekleşti. Konut dışı inşaat, Temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış yıllık 670 milyar dolar ile Haziran’daki 666,9 milyar doların yüzde 0,5 üzerinde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu