Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de İkinci El Konut Satışları Beklentiyi 3’e Katladı

ABD’de ikinci el konut satışları Şubat’ta beklentiden 3 kat fazla arttı. Satışlardaki 1 yıllık düşüş serisini sonlandıran raporun detayları haberde!
ABD’de İkinci El Konut Satışları Beklentiyi 3’e Katladı
Yorum

ABD’nin beklenen verilerinden konut satışları yayımlandı. Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR) raporuna göre ABD’de ikinci el konut satışları, piyasa beklentilerinden fazla arttı. Satışlar Şubat ayında Ocak ayına göre yüzde 14,5 artarken yüzde 5 artış yönündeki beklentiler neredeyse üçe katlandı.

Bu, bir yıldaki ilk aylık artış ve Temmuz 2020’den bu yana en büyük artış olarak kayıtlara geçti. Ancak geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 22,6 daha düşüktü.

Ortalama mevcut ev satış fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 0,2 azalarak 363 bin dolar oldu.

Yüzde 14,5’lik artışla satışlar 4,58 milyon adede yükseldi. NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun, yaptığı açıklamada, “değişen ipotek oranlarının bilincinde olan ev alıcıları, herhangi bir oran düşüşünden yararlanıyor” dedi.

Bununla birlikte konut fiyatlarının düştüğü ve yerel ekonomilerin istihdam sağladığı alanlarda daha güçlü satış artışları gördüklerini ekledi.

Sonuçta, ABD Merkez Bankası’nın(FED) geçen yıldan bu yana izlediği sıkı para politikasının etkileri konut piyasasına yansıdı. Yüksek ipotek oranları, geçen yazdan bu yana konut fiyatlarını soğuttu.

Yaklaşık 11 yıldır ilk kez fiyatlar yıllık bazda daha düşük seviyede gerçekleşti. Ancak Şubat verisi, 12 aylık düşüş serisini sonlandırdığı için fiyatların yükselişe geçebileceği yönünde beklenti oluştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu