Yatırım yapmaya başla!

ABD’de Gündemden Düşmeyen Mueller Raporuna Dair Ayrıntılar ve Gelişmeye Bakış

ABD 2016 Başkanlık seçim kampanyalarına dair ayrıntıları barındıran dikkat çekici gelişmeler Mueller raporunda yer alıyor olabilir.
ABD’de Gündemden Düşmeyen Mueller Raporuna Dair Ayrıntılar ve Gelişmeye Bakış

Perşembe günü yayınlanan bölümleri yeniden düzenlenmiş 448 sayfalık raporda, Rusya’nın 2016 seçimindeki müdahalesiyle ilgili iki yıl süren bir soruşturma izleniyor ve Başkan Donald Trump’ın kampanyasıyla bağlantısı bulunuyor.

Raporda neden Başkan aleyhine bir engelleme yapmak istemediğini açıklayan Bay Mueller, Adalet Bakanlığı rehberliğinde bir oturma başkanının suçlanamayacağına dair bir alıntı yapmış.

Özel danışman, daha önce düzinelerce Rus varlığı ve kişiyi, 2016’da iki yönlü bir dezenformasyon ve bilgisayar saldırılarına maruz bıraktı. Rusya’ya bağlı kuruluşlar ile seçimden önce bu çabalarla çakışan Trump, kampanya yetkilileri arasında sürekli temaslar kurdu. 

Raporda Trump İfadeleri

Raporda Yer Alan Trump İfadeleriRaporda Bay Mueller, GOP başkanlık kampanyasına bağlı hiçbir kimsenin bu çabalarla bilinçli olarak yer aldığını belirlemedi.

Buna rağmen rapor, Sayın Trump’ın Rusya’daki soruşturmayı kontrol altına alma ve başarısızlığını köreltme girişimleri olduğunu söylediği şeyleri ayrıntılı olarak ortaya koyuyor.

Rapora göre, Bay Trump 2017 baharında, Bay Mueller’e özel danışman olarak atandığını yardımcılar tarafından söylendiğinde alarmını dile getirdi. (“Aman Tanrım. Başsavcı Jeff Sessions’ın üst düzey bir yardımcısının notlarına göre, bu çok kötü. Bu Başkanlığımın sonu.”)

Başarısızlık

Başarısızlığa DeğinilmekteBay Mueller’in ekibi, Bay Trump’ın eylemlerinin soruşturmaları üzerinde etkili olabileceği sonucuna rağmen, çabalarının “çoğunlukla başarısız” olduğunu, çünkü astlarının emirlerini yerine getirmeyi reddettiği sonucuna vardı. 

Mueller, “Bir Başkanın aleyhindeki bir federal suçlamanın, başkanın başkanlığı suistimalini ele almak için anayasal süreçleri yönetme ve potansiyel olarak önleme kapasitesine yük getireceğini kabul ettik.” ifadelerine yer verdi.

Perşembe günü yayınlanan açıklama, Trump Başkanlığı’nı tüketen ve Bay Trump’ın en iyi kampanya yardımcılarından birkaçını bir araya getiren bir soruşturmada en son dönüm noktasını belirledi. Bay Trump, uzun süredir sondaya (araştırmaya) “cadı avı” adını koymuş ve raporun Perşembe günkü bulgularını haber vermişti.

Raporun düzeltilmiş kısımları ayrıca Bay Mueller’in ekibinin diğer savcılara yönlendirdiği bir düzine başka meselenin devam ettiğini de göstermekte.

İddialar Rusya Tarafından Reddedildi

Rusya İddiaları ReddediyorTrump Perşembe günü Beyaz Saray’da, “Bu aldatmaca bir Başkan’ın başına gelmemeliydi.” dedi. Bir açıklamada, Bay Trump avukatları “Eski iddiaları yeniden şekillendirmeye çalışmaktan başka bir şey değil.” ifadelerine yer verdi.

Bay Trump aleyhindeki işten çıkarma davalarını başlatmaktan bahsetmeye çalışan Demokratik liderler, bir sonraki hamlelerine odaklandı. Bay Mueller’den gelecek ay komitelerden önce ifade vermesi istedi. 

Avukat General William Barr, raporun yayınlanmasından önceki Perşembe günü düzenlenen bir basın toplantısında, Bay Mueller’in Kongre öncesi ifade vermesine “itiraz etmediğini” belirtmişti.

Bay Barr, düzenlediği basın toplantısında Mueller soruşturmasının, Trump kampanyasıyla bağlantılı hiç kimsenin Rusya ile koordine olduğunu belirlemediğinin de altını çizdi.

Bay Mueller’in raporu, Moskova’nın 2016’da yapılacak Başkanlık seçimine müdahale etmek için yapılan geniş kapsamlı operasyonunun muhasebesini sunuyor. Raporda, “Rus hükümeti, 2016 başkanlık seçimlerine geniş kapsamlı ve sistematik bir biçimde müdahale etti.” dedi. Rusya bu iddiayı reddetti.

400 Sayfanın 200’ü Ekonomik

Raporun Yarısı Ekonomik Bilgi İçermekteMüdahale operasyonunun ana hatları uzun zamandır bilinmesine rağmen Mueller, raporunun ilk 200 sayfasını Kremlin’in iyi finanse edilmiş, yıllarca ABD seçmenlerini dijital silah cephaneliğiyle hedef alma ve Trump’la bağlantı kurma çabalarını anlatmaya adadı. 

Örneğin, İnternet Araştırma Ajansı olarak bilinen troll çiftliğinin ABD’de bazen yüzlerce katılımcıyı çeken düzinelerce siyasi miting düzenlediğini ve görünüşte hiçbir fikri olmayan çok sayıda ABD vatandaşını nasıl kullanabileceğini veya işe almayı başardığını anlatıyor.

Bilgi Toplama Süreci

Bilgi Toplama Süreci BaşladıRaporda, hackleme ve sosyal medya operasyonlarının Donald Trump ve Kremlin de dahil olmak üzere Trump kampanya görevlileri ile Kremlin arasında bir dizi temasla çakıştığı, ancak iki taraf arasında birlikte çalışmak için bir komplo kurulmadığı da ifade edilmekte.

Mueller raporunun sosyal medyaya ayrılan bölümü, yaklaşık 400 sayfalık belgenin daha ağır biçimde düzenlenmiş kısımları arasında yer alıyor.

Amerikan halkı ve siyasi oyuncuları hakkında bilgi toplamaya çalışan bir strateji de açıklanıyor. Rus etki kampanyasıyla ilgili önceki açıklamalar yerine, bilgi toplama çabalarına odaklanıldı. Raporda ayrıca Rusların daha saldırgan gelecek katılımları için Amerikalıları tımar etmeye niyetli olabileceği öne sürülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum